Veletrh AMPER je největší B2B událostí v oblastech elektrotechniky, elektroniky, energetiky, automatizace a digitalizace, ale i osvětlení a zabezpečení v České republice i na Slovensku.
29. ročník se koná v termínu od 21. do 23. 3. 2023 na brněnském Výstavišti.
Akce i letos mapuje nejnovější trendy, inovace a pokroková řešení a posouvá směr budoucích technologií v elektro průmyslu. Na veletrhu se prezentuje 400 vystavujících společností z 24 zemí světa.
Veletrh je určen převážně odborníkům, ale přeneseně působí na celou společnost. Svět elektrotechniky a elektroniky má zcela zásadní význam pro její rozvoj. V pojetí prezentací firem na veletrhu AMPER se především jedná o celou šíři elekto-energetické infrastruktury včetně nejnovější fotovoltaiky. Dále se jedná o elektroinstalace včetně chytrých sítí, elektromobility, veřejného osvětlení a elektrozařízení všeho druhu. Významná je prezentace v oblasti automatizace budov, průmyslu a dopravy.
V neposlední řadě je na veletrhu uveden nejširší výběr elektronických součástek, modulů a chybějících čipů.
Očekávaná návštěvnost během tří dnů veletrhu je 30 000 odborníků z řad techniků, projektantů, zástupců municipalit, managementu společností a soukromých i firemních investorů. Pro návštěvníky je připraven zajímavý doprovodný program v oblasti automatizace a digitalizace, energetiky, e-mobility a smart city. Veletrh AMPER, pořádaný společností TERINVEST, bude zahájen vyhlášením výsledků soutěže o nejpřínosnější exponát veletrhu – ZLATÝ AMPER 2023.
Veletrh AMPER 2023 v číslech:
• 400 vystavovatelů z 24 zemí světa (129 ze zahraničí – Slovensko 36, Německo 20, Rakousko 13, Polsko 9, Turecko 8, Itálie 7, Taiwan 7, Švýcarsko 5, Čína 4, Velká Británie 4, Francie 2, Maďarsko 2, Srbsko 2, Belgie 1, Bulharsko 1, Finsko 1, Chorvatsko 1, Kanada 1, Litva 1, Spojené arabské emiráty 1, Španělsko 1, Švédsko 1, USA 1);
• 21 000 m2 hrubé výstavní plochy v halách P a F a na venkovních plochách;
• 18 vystavovatelů přihlásilo svůj exponát do soutěže o nejpřínosnější exponát veletrhu – ZLATÝ AMPER 2023;
Doprovodný program 2023
FÓRUM AUTOMATIZACE & DIGITALIZACE
(otevřené fórum v hale P)
Otevřený diskuzní prostor nabízí odborné veřejnosti živé prezentace a diskuze nejen v oblasti měřicí, regulační a automatizační techniky a průmyslové informatiky.
Zajímavosti z programu:
V úterý 21. a ve středu 22. 3. proběhnou přednášky firem a odborných partnerů veletrhu, ve čtvrtek 23. 3. je pak připraven blok vyhrazený pro prezentaci středních a vysokých škol. Inovativní produkty a technologie představí mj. účastníci soutěže ZLATÝ AMPER. Společnost FENIX otevře téma průmyslových bateriových úložišť a úsporu energií a IQRF Allinace představí možnost pro výrobce integrovat mesh technologii IQRF do svých výrobků, ať už formou výroby vlastních transceiver modulů nebo integrováním přímo do vlastních zařízen bez jakýchkoli licenčních poplatků a moci tak využít ověřených, vynikajících vlastností technologie IQRF.
AMPER e-MOTION
(v hale F)
AMPER e-MOTION – přehlídka nabíjecí infrastruktury a současných trendů v oblasti elektromobility i odborný doprovodný program.
Zajímavosti z programu:
ORBIS TECNOLOGIA ELECTRICA představí chytrý nabíjecí systém VIARIS UNI až do výkonu 7,4 kW, který je vhodný pro použití v soukromém, firemním, komunitním a domácím prostředí.
KIA Czech uvede zcela nové Niro EV, které je postaveno na třetí generaci podvozkové platformy ‚K‘ značky Kia a oproti svému předchůdci je vůz větší a prostornější. Akumulátor o kapacitě 64,8 kWh, který lze navíc dobít z 10 na 80 % za pouhých 45 minut na stejnosměrné nabíjecí stanici o výkonu 100 kW, zajišťuje dojezd až 460 km (kombinovaný, podle WLTP).
Renocar představí BMW iX M60.
Firma COM Electric uvede Wallboxy GARO pro nabíjení elektromobilů na privátních parkovištích. Systém se dokáže dynamickým řízením dobíjení přizpůsobit spotřebě energie v dané nemovitosti. Nabíjecí stanici lze vybavit wi-fi modulem a RFID autorizací.
AMPER ENERGETIKA 2023
(Sály v hale P a hale A)
Soubor konferencí, přednášek a školení na aktuální témata v oblasti energetiky. K tomu živá prezentace technologických novinek, inovací a pokrokových řešení desítek firem v oblasti výroby, distribuce a akumulace elektřiny přímo na veletrhu. Vše naživo a na jednom místě.
Zajímavosti z programu:
Fotovoltaika je stěžejním tématem programu a odpovídá současné snaze o snižování nákladů za energie. Odbornou diskuzi povedou zástupci České fotovoltaické asociaci, Solární asociace, Cechu topenářů a instalatérů, dále specialisté z ÚJV Řež a Skupiny ÚJV. Zajímavá školení na veletrhu organizuje společnost LPE.
Společnost AERS přímo na veletrhu představí velkokapacitní bateriové úložiště SAS, které je souborem technologií vytvářejících zdroj energie pro vykrývání energetických potřeb výrobního či komerčního objektu. Nejen soukromí investoři uvítají domácí bateriové uložiště HES od společnosti FENIX, které představuje ucelené řešení hybridního fotovoltaického systému. Přímo na veletrhu se podařilo instalovat několik trafostanic – od největšího slovenského výrobce trafostanic Elektro-Haramia, od společnosti Elpro-Energo, KOČÍ-VALÁŠEK a DOFA.
AMPER SMART & SAFE CITY
(prezentace firem v halách P a F, konference v sále P1)
Chytrá řešení a technologie využitelná pro města, obce, městské služby i jiné organizace a živá diskuze s předními odborníky v oboru.
Zajímavosti z programu:
Na veletrhu se představí i česká společnost BD SENSORS, která mimo jiné loni v dubnu prostřednictvím společnosti SpaceX vyslala do vesmíru svůj první nanosatelit BD SAT pro experimentální ověření senzorických systémů na orbitě. V oblasti smart city prezentuje svůj systém identifikace a evidence osob odkládajících odpad na sběrných dvorech. Průmyslové konektory 16BL, které uvádí společnost Stäubli se využívají k nabíjení baterií veřejné lodní dopravy na Brněnské přehradě. Unikátní kontaktní technologie MULTILAM zajišťuje vysokou úroveň bezpečnosti práce i požadovaný vysoký výkon. Firma se představí v hale F.
Pro odborníky z řad municipalit a městských služeb je připravena konference „Smart city v praxi VIII“ s podtitulem – Jak chytře rozvíjet města a obce s pomocí moderních technologií a s ohledem na krajinu.
AMPER STARTUP
(prezentace firem v hale P)
Podporujeme české inovátory – nově vstupující firmy na trh se představují na 6. ročníku
AMPER STARTUP.
Zajímavosti z programu:
Velkým tématem i mladých začínajících firem jsou úspory energií a umělá inteligence. Například firma T.C.S. COMPANY uvádí technologicky nejvyspělejší fotovoltaický panel na trhu. Jedná se o nehořlavou, bifaciální bezrámovou technologii, která zvyšuje efektivitu a zároveň bezpečnost celé sestavy. Wattee aplikace společnosti FT4U company využívá umělou inteligenci pro úsporu energií a efektivní využití obnovitelných zdrojů energie. QEM CZ prezentuje zařízení pro monitoring spotřeb energií (elektrika, plyn, voda, teplota, vlhkost, CO2) a umí navrhnout řešení včetně hardware, software a virtuálního energetického managementu.
vr_BAND představí řešení vizualizace dat za pomoci rozšířené reality a velice zajímavý průmyslový bezpečnostní systém na bázi umělé inteligence, který je schopen rozpoznat nebezpečné situace a vyvolat okamžitou reakci bude prezentovat i začínající firma Invanta.
Senzory a systém od 4dot omezuje přetěžování nářadí, umožnuje hodnocení sil každé operace, odstraňuje vadu dvoj-výkovku a díky automatické kontrole umožnuje vícestrojovou obsluhu. Vyvinuli také MUSA analýzy, monitorující o kondici stroje a výrobního procesu.
Společnost Cost Cuttin Solutions představí inovativní přístup ke správě faktur, využívající umělou inteligenci, systém 4fa.cz, který se učí zpracováním, a zvyšuje svoji úspěšnost, provádí Automatické kontroly buď proti vašemu účetnictví nebo proti ARES.
Soutěž ZLATÝ AMPER
O prestižní křišťálovou cenu ZLATÝ AMPER a titul nejpřínosnější exponát veletrhu AMPER 2023 letos soutěží 18 exponátů z 17 vystavujících společností.
Hodnotitelské komisi předsedá prof. Ing. Zdeněk Peroutka, Ph.D., děkan Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni. Odborná komise zasedá v mezinárodním složení a je sestavená z předních českých vědeckých kapacit v zastoupených oborech. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 1. den veletrhu od 17:30 hod. v konferenčním sálu P1 na Výstavišti Brno.
Spolupráce s vysokými školami
V rámci veletrhu každoročně prezentují výsledky své práce zástupci prestižních českých i slovenských vysokých škol.
Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií uvádí „Kybernetickou arénu pro výzkum, testování a edukaci v oblasti kyberbezpečnosti“ alias BUTCA“ (Brno University of Technology Cyber Arena). Přímo na stánku v hale P jsou umístěny celkem 3 instalace. Model – továrna budoucnosti + robotická ruka, model – čistička odpadních vod
a model pohybu vozidla Mars Rover na modelu povrchu planety Mars.
Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta elektrotechnická představuje smart textilie, soft-robotické chapadlo, požární senzoriku, zařízení pro diagnostiku rotoru a další zajímavosti.
Zpestření pro návštěvníky připravili i studenti Českého vysokého učení technického v Praze, Fakulty elektrotechnické a to v podobě Van de Graaffova generátoru.
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Fakulta elektrotechniky a informatiky instalovala průmyslového mobilního robota MiR (Mobile Industrial Robots), který je určený k automatizaci výrobních a logistických procesů v různých průmyslových odvětvích. Robot se autonomně pohybuje po vymezené trase a dokáže převážet náklady o hmotnosti stovek kg. Je vybaven různými senzory pro bezpečnou navigaci, včetně 3D kamer, ultrasonických senzorů, laserových skenerů a dalších.
Dále se na veletrhu představuje Technická univerzita v Liberci, Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, a Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislavě.