Těsnění: Neviditelný hrdina moderní doby

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn

Datum 11. listopadu má většina z nás spojené se svátkem svatého Martina, prvním vínem a propečenou husou. Věděli jste však, že na tento den připadá také Mezinárodní den prasklých těsnění? I když zní oslava těsnění trochu zvláštně, připomeňme si, že této malé součástce vděčíme za mnohé.

Potápění, vesmírné lety, úsporné budovy – co mají společného? Neexistovaly by bez těsnění! A takových příkladů je nespočet. Malá součástka, která se nejčastěji vyrábí z různých typů gumy (neboli pryže), je zkrátka nedílnou součástí moderní civilizace. A často také velmi kritickou. Selhání těsnění mělo v historii za následek mnoho tragédií, z nichž nejznámější je bezesporu havárie raketoplánu Challenger.

Právě proto se moderní těsnění vyrábí z pryže, která má vlastnosti speciálně upravené pro dané použití. Díky tomu je spolehlivější a má delší životnost.

„Dnes jej dokážeme vyrobit z pryže pro široké spektrum využití. V nabídce máme například olejivzdorný typ, který přichází do kontaktu s oleji a benzínem, těsnění odolné abrazi a mechanickému namáhání či ze silikonu vhodné zase pro rozvody pitné vody nebo kontakt s potravinami. Lze si však nechat zhotovit i takové, které odolá povětrnostním vlivům, teplotám nebo chemikáliím,“ popisuje současnou materiálovou vyspělost Petr Všetula, ředitel výroby ve společnosti GUMEX, jež se výrobou průmyslových těsnění a hadic zabývá.

Dobré těsnění znamená vyšší úspory za energie

S těsněním souvisí též izolace a ochrana před úniky tepla, což je v době drahých energií vysoce aktuální. Možná právě proto připadá Mezinárodní den prasklých těsnění na datum, kdy podle tradice očekáváme první sníh – a tím pádem také definitivní příchod zimy.

„Kvalitní těsnění má samozřejmě v energetických úsporách svoji zásadní úlohu. Může snížit náklady na vytápění až o desítky procent. Pomůže nejen v oknech a dveřích, ale například fóliové závěsy se skvěle hodí do exponovaných provozoven a do průchodů ve výrobních halách, garážích či skladech,“ vysvětluje Všetula.

V případě fóliových závěsů nahrazuje gumu další užitečný materiál, který má dobré izolační vlastnosti – měkčené PVC. To dokáže prokazatelně udržet teplo tam, kde je potřeba. V interních testech společnosti GUMEX dokázaly fóliové závěsy snížit únik tepla až 22krát oproti situaci, kdy závěsy instalované nebyly.

Moderní materiály pro těsnění na míru

Těsnění se v dnešní době nevyrábí pouze z gumy, ale z celé řady inovativních materiálů. V GUMEXu například nabízejí výrobu krom pryže také ze silikonu, měkčeného PVC, polyuretanu, teflonu či bezazbestových těsnicích desek.

„U nás vyrábíme ploché těsnění i těsnicí profily v metráži z nejrůznějších materiálů, v různých tvrdostech a pomocí rozličných technologií. Abychom zákazníkům maximálně ulehčili hledání optimálního řešení, dokážeme poradit, jaký materiál bude nejvhodnější, a následně těsnění na zakázku vyrobíme. I když se to nezdá, je to věda. Konzultace s odborníky vám dá jistotu, že se vaše investice maximálně zúročí – ať už jsou vaše potřeby jakékoliv,“ radí Petr Všetula.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
Mohlo by vás zajímat...

Reklama

GUMEX, spol. s r.o.
GUMEX, spol. s r.o.
Specializujeme se především na tyto produkty a služby: průmyslové hadice a jejich kompletaci s koncovkami, těsnicí profily, těsnicí materiály a výrobu těsnění, pryžové a plastové průmyslové podlahoviny a rohože, dopravníkové pásy a jejich servis a montáž, protihlukové izolace a jejich úpravu na míru, fólie do vrat a průchodů a jejich montáž, úpravy produktů na míru.