Metal Design Slovakia: Třikrát výkonnější díky Autodesk Inventoru

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Systémy Autodesk Inventor a Autodesk Vault umožňují firmě Metal Design Slovakia vytěžit maximum z výrobní dokumentace a tím podstatně zvýšit produkci. Při zachování počtu konstruktérů s jejich pomocí znásobila počet zpracovaných výrobků.

Metal Design Slovakia
Skupina konstruktérů, která dříve pracovala pouze s AutoCADem, nyní dokáže produkovat řádově více výrobků. Foto: Jan Homola

Slovenská akciová společnost Metal Design Slovakia vyrábí a dodává kovový nábytek, zejména jako konfigurovatelné řady úložných systémů pro kanceláře, šatny, archivy, sklady nebo tovární haly. Navzdory čistě funkčním požadavkům na tyto vesměs katalogové produkty firma klade velký důraz na jejich design a ergonomii, jelikož u jejích zákazníků tvoří výraznou součást pracovního prostředí a tím pádem mohou přispět ke spokojenosti zaměstnanců.

Metal Design Slovakia se opírá o již takřka padesátiletou historii – na jejím počátku bylo výrobní družstvo Rozvoj, založené v roce 1964. Významným zvratem byl pro společnost v roce 1994 vstup zahraničního investora ze Švédska, který vedl k posílení exportu, rozšíření sortimentu, zavedení moderních technologií, a také k výstavbě zcela nového závodu s distribučním centrem přímo napojeným na výrobu. Její produkty nyní míří nejen do zemí Evropské unie, ale také do Japonska, Austrálie, či do Spojených států.

Klíčovým materiálem pro výrobu je zde ocelový plech, z něhož jsou děrováním, ohýbáním a bodovým svařováním vytvářeny jednotlivé komponenty, skládané do sestav, například skříní, jež jsou dále opatřeny povrchovou úpravou práškovými barvami, doplněny veškerým příslušenstvím a přímo ve firmě také zabaleny, uloženy na palety a expedovány k zákazníkovi.

Díky zavedení komplexního informačního systému včetně řízení skladu čárovými kódy, a nasazení moderních nástrojů pro konstruování výrobků a správu dat, dokáže podnik velmi pružně reagovat na poptávky bez ohledu na to, zda jde o větší nebo menší sérii výrobků. Dodávaný sortiment je různorodý a firma se snaží každému zákazníkovi vyjít maximálně vstříc.

Riziko duplicitních návrhů? Nula

Z hlediska CAD softwaru jsou zde nejpoužívanějšími nástroji logicky ty pro navrhování plechových dílů. Jako velká výhoda se zde projevuje schopnost systému Autodesk Inventor vypočítat automatizovaně rozvinuté tvary plechů, což nejen že ušetří spoustu času konstruktérovi, ale zároveň je zárukou zcela přesného nastavení vysekávacích strojů ve výrobě. Do té putují od konstruktéra data ve formátu DXF skrze CAM systém JETCAM.

Ačkoliv v Metal Design Slovakia pracují pouze čtyři konstruktéři, provozuje firma Autodesk Inventor společně se systémem pro správu dat Autodesk Vault, do něhož přistupují také technologové, programátoři strojů, mistři na dílně a plánovači výroby. Jeho hlavní úlohou zde není řešit správu dat z hlediska spolupráce více uživatelů na jednom projektu, velkým přínosem je však možnost udržovat naprostý pořádek a přehled v dokumentaci. Díky tomu, že je většina výrobků tvořena často stejnými nebo velmi podobnými dílci, mohou tyto díky databázi Valtu snadno vyhledávat a používat opakovaně. Riziko vzniku duplicitních návrhů a plýtvání drahým časem konstruktérů na vytváření již dříve vzniklých modelů, tak bylo sníženo prakticky na nulu.

Na velkých časových úsporách se zřetelně podílí také CAD systém Autodesk Inventor, který zde zcela nahradil dříve používaný AutoCAD. Jelikož je Inventor parametrickým modelářem, umožňuje využívat dříve vzniklých návrhů a velmi rychle z nich odvozovat změny na základě zákaznických požadavků. Přehledné 3D prostředí navíc pomáhá předcházet vzniku kolizních stavů mezi díly ve vícemodulových soustavách, které dříve bývaly odhaleny často až při výrobě fyzického prototypu. Mimochodem, jejich potřebný počet díky Autodesk Inventoru v Metal Design Slovakia klesl o zhruba o polovinu. Většina vyvíjených produktů se již obejde bez zpracování fyzického prototypu – po provedení příslušné modifikace na CAD modelu tento přechází rovnou do výroby.

Metal Design Slovakia
Jelikož je Inventor parametrickým modelářem, umožňuje rychle odvozovat nové varianty z již existujících návrhů. Ilustrace: Metal Design Slovakia

Trojnásobná produktivita konstruktérů

Vedoucí konstrukce ve firmě Metal Design Slovakia Tomáš Ruman odhaduje, že produktivita jeho oddělení vzrostla po zavedení kombinace softwaru Autodesk Inventor a Autodesk Vault zhruba trojnásobně. Stejná skupina konstruktérů, která dříve pracovala pouze s AutoCADem, tak nyní dokáže reagovat na nesrovnatelně vyšší počet požadavků a produkovat řádově více výrobků. Na zajímavosti potom získávají i malosériové zakázky.

Použité řešení zlepšuje také komunikaci se zákazníkem – především se radikálně zkrátil čas, za který dokáže firma předložit funkční návrh požadovaného výrobku. Namísto výroby fyzického prototypu, jež v tomto případě zabere až čtyři dny, lze za jediný den zpracovat a ověřit digitální prototyp v Inventoru a tento v podobě detailních výkresů i vizualizací odeslat spolu s nabídkou.

Pro tyto účely se společnost nyní rozhodla pořídit a implementovat praktický software Inventor Publisher, který jí pomůže jednak ke zprostředkování velmi názorného návrhu výrobku směrem k zákazníkům, a zároveň dobře poslouží pro přípravu montážních a výrobních plánů pro podporu výroby.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...