Manipulace budoucnosti

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Firma Schunk, přední světový výrobce špičkových upínacích a uchopovacích systémů, svým zákazníkům zjednodušuje, zrychluje a především zefektivňuje výrobu. Proto součástí jejího širokého portfolia produktů z oblasti robotiky a automatizace jsou inteligentní chapadla včetně jejich vrcholného vývojového stadia, servoelektrické antropomorfní ruky SVH.

Hledáme-li ten nejuniverzálnější nástroj v přírodě, za kterým navíc stojí miliony let evolučního vývoje, pak je našim pomyslným vítězem jednoznačně lidská ruka. Bereme ji jako naprostou samozřejmost, a tak již málokdo z nás dokáže ocenit všechny její vlastnosti a možnosti. Jejich absence se však ukáže vždy, když se lidská ruka musí nahradit nějakým jiným nástrojem.

Nemusíme se hned bavit o průmyslových aplikacích, kde nejrozmanitější uchopovací systémy (zkráceně chapadla) přemístí tisíce dílů každý den, ale i v obyčejném životě, při tak běžném úkonu, jako je například otočení palačinky na pánvi, narazíme na nešikovnost plastové obracečky, a kolikrát bychom místo ní do pánve nejraději sáhli vlastní rukou.

Firma SCHUNK se dlouhodobě specializuje na manipulaci napříč všemi odvětvími. Více než 30 let se zabývá výrobou a vývojem chapadel, která patří aktuálně ke špičce v oboru. Stejně jako lidské ruka i chapadla prochází neustálou „evolucí“. Posledním stadiem tohoto překotného vývoje je antropomorfní ruka od firmy Schunk, která se tak snaží konkurovat úžasnému nástroji na konci paže každého z nás – lidské ruce.

Jedná se o pětiprstou ruku SCHUNK SVH, která má za cíl co nejvíce se funkčně přiblížit předloze z dílny matky přírody. Zcela otevřeně je nutno přiznat, že evoluce má mírný náskok a dohnat těch pár milionů let nebude hračka. Pro maximální přiblížení ruka využívá inteligentního řízení všech 9 servomotorů tak, aby každý prst mohl vykonávat nezávislý pohyb. Samozřejmostí pak je schopnost natáčení v zápěstí a dvě provedení – stejně jako u lidské předlohy – pravá a levá varianta.

Chapadlo je taktéž certifikované pro blízkou spolupráci člověka s robotem. Tento certifikát obdržela ruka SCHUNK SVH již v roce 2017 jako první chapadlo pro kolaborativní aplikace na trhu.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
Mohlo by vás zajímat...

Reklama

SCHUNK Intec s. r. o.
SCHUNK Intec s. r. o.
Společnost založená roku 1945 jako zámečnická dílna Friedrichem Schunkem se vyvinula pod vedením syna Heinze-Dietera Schunka v kompetentního a světového lídra v oblasti upínací techniky a uchopovacích systémů. Dnes je firma pod vedením jeho vnoučat - sourozenců Henrika A. Schunk a Kristiny I. Schunkové - kteří jsou již třetí generací.