Hydroponické kontejnery startupu GreeenTech využívají IoT technologie Siemens

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Nejmodernější hydroponické bylinkové a zeleninové farmy, které vyvíjí také pražský GreeenTech, produkují zeleninu během celého roku a za každého počasí. Řízení pěstebních kontejnerů stojí na flexibilním řídicím systému řady SIMATIC S7-1200, který doplňují zdroje PSU6200 a vizualizační panely řady Unified.

Hydroponický pěstební kontejner GreenBox si lze od 17. do 22. srpna prohlédnout v Manifestu Anděl. Koncept GreeenTech využívá koncept vertikálních hydroponických systémů pěstování, kde jsou pěstební plochy uspořádané do svisle naskládaných vrstev. Rostliny nejsou umístěny v půdě, ale v živném roztoku, který cirkuluje u kořenového systému rostlin.

Jedná se o udržitelný způsob pěstování rostlin, díky nastavených pěstebním programům, které se stále díky automatizaci zdokonalují a zcela efektivnímu řízení lze ve srovnání s konvenčním zemědělstvím ušetřit až 95 % potřebné vody.

Pěstování řídí systémy Siemens

Mezi největší výzvy při budování hydroponických farem patří technologická náročnost systému a vysoké energetické nároky samotného pěstování. Stále vzrůstající investice do hydroponických vertikálních farem v zahraničí ale naznačují trend, podle kterého se v budoucnu stanou tyto farmy běžnou součástí všech velkých měst.

Český Siemens je hlavním technologickým partnerem startupu GreeenTech. „Zaměřujeme se na společnou implementaci technologie a k ní přidružených aplikací. Řízení probíhá přes flexibilní řídicí systém řady SIMATIC S7-1200, který se přesně přizpůsobí požadavkům pěstitele,“ vysvětluje Tomáš Froněk, vedoucí oddělení Factory Automation. „Řídicí systém pracuje v kombinaci se zdroji PSU6200 a vizualizačními panely řady Unified a nabízí všechno, co je potřeba pro dokonalé řízení pěstebních aplikací,“ doplňuje Froněk.

Řešení Siemens pro hydroponii průběžně sleduje veličiny jako teplota, vlhkost a vodivost, navíc reguluje i množství hnojiva a nastavuje se barevné spektrum u chytrých svítidel přes protokol DALI. Každá rostlina má svoje specifika, proto lze pro každý pěstební regál nastavit přesné hodnoty dle pěstebního programu na míru. Celý systém pracuje velmi spolehlivě a jednoduše se konfiguruje. V budoucnu je možné rozšíření o další technologie Siemens, které mohou jednotlivé instalace systému GreeenTech potřebovat.

Kontrolované prostředí vytváří dokonalé klima

Pěstování probíhá v kontrolovaném prostředí – na farmách nebo v plně automatizovaných hydroponických pěstebních kontejnerech (13 x 3 x 3 m), kde je pomocí pokročilých technologií možné regulovat teplotu, vlhkost, osvětlení i složení živného roztoku. Vnitřní klimatické podmínky se dokonale přizpůsobují potřebám plodin. Výsledkem je opakovaná sklizeň lokální zeleniny plné vitamínů a intenzivní chuti. Vzhledem k tomu, že není potřeba ochranný postřik, jsou výpěstky vhodné pro děti i alergiky.

Predikce OSN varuje, že do roku 2050 je nutné zvýšit produkci potravin o 70 %, aby bylo možné nasytit celý svět. „Kontejnery GreeenTech nabízí řešení, které umožňuje pěstovat plodiny kdykoliv a kdekoliv – ve městě i na poušti.“ představuje výhody hydroponického pěstování Karolína Pumprlová, jedna ze zakladatelek startupu GreeenTech.

„V hydroponii vidíme jednu z možných cest k udržitelnější zemědělské výrobě, která je nezbytná k dosažení klimatických cílů. Jsme rádi, že naše technologie, které využíváme především v průmyslu, můžeme otestovat i v této zatím neobvyklé oblasti,“ uzavírá Froněk.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Mohlo by vás zajímat...
Siemens
Siemens
Siemens AG je konglomerátní společnost, která patří mezi největší výrobce elektroniky na světě. Její mezinárodní vedení sídlí v Berlíně a Mnichově. Akcie Siemens AG se obchodují na Frankfurtské burze a od 12. března 2001 také na Newyorské burze.

Reklama