Živě z Ruska: Večeře s viceprezidentem Rosatom Overseas Ivo Kouklíkem

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[ŽIVĚ] Přinášíme vám živou reportáž z Ruska, kde se účastníme návštěvy závodů a elektráren tamějšího jaderného energetického průmyslu. Náš reportér Vojtěch Mrázek vás provede nejzajímavějšími okamžiky cesty.  

„Je to jako závod, taky člověk neskončí těsně před cílem bez příčiny. Kdybychom si nemysleli, že vyhrajeme, už bychom skončili,“ komentuje momentální stav tendru projektový ředitel dostavby Temelína společnosti Rosatom Overseas Ivo Kouklík, který při večeři ochotně odpovídal na zvídavé otázky přísedících.

Čtěte také předcházející díly reportáže:

Tendr je pro americko-japonský Westinghouse i pro ruskou státní společnosti Rosatom velmi důležitý. „Všechny tři firmy, tedy včetně již vyřazené Arevy, vložily do projektu spoustu peněz i úsilí. V Rosatomu se při práci vystřídalo za půl roku 1 000 lidí,“ tvrdí Kouklík. Pro Westinghouse znamená vítězství vstup do Evropy, pro Rosatom zase prestiž. „Máme spoustu projektů v Rusku i zahraniční. Ale do objemu peněz by to byla zatím největší zakázka,“ upřesňuje Kouklík. A za kolik to tedy nakonec z těch odhadovaných 200 až 300 miliard korun přesně bude? „To vám říct nemůžu. Včetně mě to ví jen dalších pět lidí. Tady jde o soutěž,“ odpovídá Kouklík a až do konce večeře se zlomit opravdu nenechá.

Ivo Kouklík je absolvent katedry jaderných reaktorů, fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT Praha. Od absolvování v roce 1983 pracoval na jaderné elektrárně Dukovany. Účastnil se spouštění bloků EDU jako operátor a vedoucí reaktorového bloku. Nyní pracuje v Moskvě na pozici viceprezidenta Rosatom Overseas a je zodpovědný za vnější komunikace v projektu dostavby Temelína.

Obě firmy nabízejí v tendru velkou účast českých firem na zakázkách. Rosatom může podle Kouklíka nabídnout i know-how mladým lidem. V Rusku je vedle zbrojního a kosmického jaderný průmysl na špici. „Máme studentům co nabídnout. Tím, že v Rosatomu pracují dva Češi, se otevírá velká možnost pro české zaměstnance,“ říká Kouklík.

Reaktory zakopané na Sibiři

V Rusku tvoří jádro 16 procent energetického mixu. Potenciál mají velké (například 1 200MW) i malé (například 100MW) reaktory. „Malý reaktor je použitelný asi jenom v Rusku nebo v Indonésii. Prostě se na Sibiři zakope do země, zapojí a 20 let se o něj nemusí téměř nikdo starat. V Česku jsou s malými reaktory stejné legislativní problémy a papírování jako s velkými, takže se to nevyplatí,“ vysvětluje Kouklík.

Co však podle něj v Česku potenciál má, jsou jaderné teplárny, se kterými má Rusko dobrou zkušenost. Teplem z jaderné elektrárny je vyhřívané kupříkladu město Novovoroněž, nacházející se blízko jaderné elektrárny. V Česku by takovéto teplárny měly potenciál u měst, jako jsou Brno nebo Ostrava.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...