ZČU bude pracovat na experimentu Velkého hadronového urychlovače

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Odborníci z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni se budou podílet na jednom z experimentů hadronového urychlovače se světově uznávaným evropským výzkumným centrem.

Prorektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Šimandl podepsal v Ženevě se Sergiem Bertoluccim, ředitelem pro výzkum a vědecké výpočty Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN), dokument o společné spolupráci. Organizace CERN patří mezi největší světově uznávaná výzkumná centra. V současné době provozuje urychlovač Large Hadron Collider (Velký hadronový urychlovač) s největším výkonem na světě.

Jedna z částí detektoru TOTEM, který patří mezi experimenty Velkého hadronového urychlovače. Zdroj: CERN
Jedna z částí detektoru TOTEM, který patří mezi experimenty Velkého hadronového urychlovače. Zdroj: CERN

Experti z plzeňské fakulty se tímto připojili k výzkumné skupině, která se podílí na projektu TOTEM. Jejich cílem bude například spolupráce na vývoji speciálních částí řídicích systémů detektoru. „Na projektu nás zajímá oblast nových detektorů, elektronických systémů pro určování časových značek událostí, které vznikají při srážkách urychlovaných částic,“ vysvětlil proděkan fakulty pro mezinárodní spolupráci a projekty Vjačeslav Georgiev.

Tento projekt se řadí k jednomu ze sedmi experimentů na hadronovém urychlovači. Do výzkumu se zapojí také vybraní studenti fakulty, kteří odjedou do Ženevy na stáž.

ATLAS patří dalšímu z experimentů hadronového urychlovače. Zdroj: CERN
ATLAS je dalším z experimentů hadronového urychlovače. Zdroj: CERN

Kromě Západočeské univerzity v Plzni mají v Ženevě své zastoupení například Akademie věd České republiky, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy nebo České vysoké učení technické v Brně. V ženevském výzkumném středisku v současnosti pracuje zhruba dvě stě Čechů. Třetina z nich jsou studenti. Většina českých vědců však pracuje na detektoru ATLAS, který je další z experimentů Velkého hadronového urychlovače.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...