Zbyněk Šonka, Entergeo: Jsme připraveni začít s výstavbou první české geotermální elektrárny

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[ROZHOVOR] Ambici vyrábět v Česku jako první elektřinu ze zemského tepla z hloubky kolem pěti kilometrů má společnost Entergeo. Chce s podrobným průzkumem začít v Benešově u Semil nebo u Tanvaldu. Ředitel společnosti Zbyněk Šonka odhaduje zahájení stavebních prací na rok 2013.

Čtěte také: Sílu geotermální energie v Česku zatím nikdo nevyužívá. Brzy by se to však mohlo změnit

[Průmysl.cz] Proč doposud v Česku nikdo nepostavil žádnou geotermální elektrárnu?

[Zbyněk Šonka] Zřejmě se zatím nikde nesešly v jednom bodě všechny tři podstatné faktory: vůle všech dotčených elektrárnu postavit, pozemek skýtající dostatečný geotermální potenciál a správný projekt financování. V Entergeo usilujeme o to, aby se všechny faktory v jednom bodě sešly.

Myslíte, že mají geotermální elektrárny v Česku potenciál?

Podle řady průzkumů i podle oficiálních sdělení v materiálech ministerstva životního prostředí jsou na řadě míst lokality, které by k využívání geotermální energie byly výhodné.

Jaký je současný stav vašich průzkumů v Benešově u Semil a v Tanvaldu?

Podali jsme záměr na ministerstvo životního prostředí. V současné době dáváme dohromady vyžádané posudky, abychom posoudili vliv předloženého záměru na životní prostředí.

Kdy zhruba plánujete případnou geotermální elektrárnu postavit?

Jsme připravení začít hned poté, co získáme všechna potřebná povolení. Nebrzdí nás ani těžko dostupné technologie ani problémy s financováním, přičemž se spoléháme výhradně na soukromé peníze. Předpokládám, že stavět začneme v roce 2013.

Na kolik odhadujete pořizovací náklady?

Podrobný rozpočet bude k dispozici až současně s prováděcím projektem díla. Ten zase můžeme mít teprve po provedení řady podrobných průzkumů a po získání řady dnes zatím neznámých hodnot, jako je například množství a teplota čerpané vody. Hrubě odhaduji náklady plánované geotermální elektrárny na miliardu korun.

Jaký by měla mít elektrárna výkon?

V projektu počítáme s instalovaným výkonem 10 megawattů.

Co předpokládáte ve vývoji tuzemské geotermální energie?

Vzhledem k povaze geotermální energie, jako je její všudypřítomnost, nezávislost na povětrnostních jevech nebo stabilita zdroje, předpokládám, že po překonání určitého úvodního limitního množství nastane masivní rozvoj jejího využívání. Důsledkem bude pokles ceny použitých technologií, což bude rozvoj dále akcelerovat – tak pořád dokola, dokud se geotermální energie nestane běžnou komoditou na trhu. Těším se na to vždy při pohledu na svůj domácí účet, kdy porovnám náklady na samotnou energii s náklady na její přenos sítí.

Zdeněk ŠonkaZbyněk Šonka se narodil roku 1960, je ženatý a má tři děti. Vystudoval České vysoké učení technické v Praze. V současnosti je ředitelem společnosti Entergeo, která vznikla v roce 2012  jako společnost specializující se na geotermální energii. Mezi jeho záliby patří kultura, sport, rodina a geotermální energie.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...