PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Zájem o dřevostavby u nás stále stoupá

V tuzemsku stoupá zájem lidí o dřevostavby. Loni bylo dokončeno poprvé více než 2000 domů z tohoto materiálu. Z dřeva lidé postavili 14 procent všech rodinných domů, přičemž tento podíl dál roste. ČTK to na Stavebních veletrzích, které dnes začaly v Brně, řekl předseda Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Vratislav Blaha.

Zatímco stavební produkce v celém Česku meziročně klesla reálně o 7,6 procenta, rodinných domů se staví každý rok více. Loni jich lidé dokončili 14.010, z toho ve 2010 případech šlo o dřevostavby. „Počet postavených domů ze dřeva má přitom vyšší dynamiku růstu,“ uvedl Blaha.

Podle něj trh poroste i v dalších letech a do pěti let by mohl dohnat Německo, kde je aktuálně kolem 16 procent domů z dřevostaveb.

„Je potěšitelné, že tempo růstu dřevostaveb bylo v roce 2016 téměř třikrát rychlejší než u domů realizovaných jinými technologiemi. Výrazně k tomu přispěla zlepšující se politická a ekonomická situace. U zájemců o výstavbu nového domu, kteří v minulých několika letech byli v nejistotě a odkládali zahájení výstavby na pozdější dobu, jejich rozhodnutí dozrálo a rozhodli se stavět,“ uvedl Blaha.

Na trhu jsou podle něj také výhodné podmínky financování a roste počet spokojených lidí, kteří v dřevostavbě bydlí. V republice je také stále více firem, které v oboru podnikají, což zlevňuje i celou stavbu. Dřevostavba tak vyjde investora zhruba na stejnou cenu jak cihlový objekt, doba výstavby je ale výrazně kratší.

Blaha předpokládá, že se dřevostavby rozšíří v budoucnu i na jiné typy objektů. Zmínil například vícepodlažní bytové domy, administrativní budovy, penziony, hotely, stavby občanské vybavenosti, například mateřské školky. „Předpokladem pro kvantitativní růst počtu objektů, u nichž bude nosná konstrukce na bázi dřeva, je mimo jiné změna legislativy v České republice, zejména některých omezujících norem a předpisů, například požární normy, které v ČR zatím handicapují výstavbu vícepodlažních domů ze dřeva,“ uvedl Blaha.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Čína chce do roku 2025 prodávat ročně 35 milionů aut

Čína hodlá prodávat do roku 2025 až 35 milionů automobilů ročně. Pětinu z nich budou tvořit ekologické vozy, sdělilo dnes...

Zavřít