Windows 10 jdou v únoru do předfinále

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Když Microsoft dne 21. ledna 2015 prezentoval na velké tiskové konferenci, která byla přenášena do celého světa, možnosti nových Windows 10, mnoho novinářů i současných uživatelů operačních systémů Microsoftu si mnulo ruce a souhlasně pokyvovalo hlavami. Tohle totiž nečekali!

Microsoft poskytl ještě před vytvořením finální závěrečné testovací verze, která vstoupí mezi zájemce během února, možnost podílet se na přípravách zcela nového operačního systému, který ponese název Windows 10. Této možnosti využilo na 1,7 milionu lidí, kteří se tak stali z vlastní vůle testery nového systému. Provedli celkem přes tři miliony instalací operačního systému. Jak sdělil současný šéf Microsoftu Satya Nadela, Windows 10 by se mohly objevit v září tohoto roku.

Satya Nadella, současný šéf Microsoftu při prezentaci Windows 10. (zdroj: Microsotf)
Satya Nadella, současný šéf Microsoftu, při prezentaci Windows 10. (zdroj: Microsotf)

Co je však do této doby zcela neslýchané: Microsoft snad poprvé vyslyšel hlas lidu a do nově připravované verze zabudoval všechny smysluplné požadavky a náměty testerů. To je v historii tohoto obra novinkou a svědčí to o tom, že nastala očista v Microsoftu samotném – právě pod vedením Nadely. Proslýchá se, že právě proto Windows 10 nastupují ihned po verzi 8.1, protože byla záměrně vynechána očekávaná verze 9, aby se začalo znovu – a jinak. Může jít o dohady, nicméně už teď jsou Windows 10 tak revoluční nástroj, jakým snad ještě nikdy doposud žádná verze dopředu nebyla.

Vítej zpět, tlačítko Start s vyvoláním nabídky, na kterou jsme si díky Windows XP a Windows 7 zvykli! Microsoft ho ale trochu připepřil možnostmi z Windows 8.1. (zdroj: Microsoft)
Vítej zpět, tlačítko Start s vyvoláním nabídky, na kterou jsme si díky Windows XP a Windows 7 zvykli! Microsoft ho ale trochu připepřil možnostmi z Windows 8.1. (zdroj: Microsoft)

Deset pro pro desítky

Tak za prvé: Do Windows 10 se opět vrací tlačítko Start, které nebude sloužit jen k přepínání mezi pracovní plochou a aktivními dlaždicemi, ale bude mít podobnou funkčnost, jak ji Windows opustily u verze 7. Nicméně rozbalující se nabídka bude přizpůsobena době, ve které Windows 10 vznikají. To je ale šance nejen pro ty, kteří si zvykli na Windows 7 a Windows 8 i 8.1 odmítají právě pro jejich zcela „jiný“ vzhled. A možná, že to je i útok na firemní klientelu, zvyklou stále na Windows 7, kam mnohdy přestoupila ze zavedených Windows XP. Tím by se (možná) Microsoftu splnil sen o tom, že by velké korporace mohly přejít nejen na Windows 10, ale mohly by využít k nákupu i současné neskutečně široké nabídky nástrojů na trhu (Tablet PC, konvertibilní notebooky, tablety, chytré telefony – a nejen s velkou obrazovkou). Protože totiž…

… za druhé: Windows 10 budou všude stejné. Končí doba, kdy Windows 8 a Windows Mobile se chovaly a obsluhovaly na každém zařízení odlišně. Windows 10 budou ekosystémem, který se bude chovat naprosto stejně na všech zařízeních, které budou na trhu k dispozici. Je i jedno, zda se budou ovládat pomocí myši, touchpadu nebo prostřednictvím dotykové obrazovky. Bude jedno, zda poběží na malém displeji chytrého mobilního telefonu nebo na obřím displeji specializovaného počítače pro CAD/CAM. V každém případě se obrazovka „sesype“ vždy tak, aby důležité údaje byly neustále pod kontrolou a k dispozici pro dotyk prstu či aktivaci pomocí ukazatele, jezdícího po obrazovce.

Za třetí: Windows 10 budou (prý) posledním operačním systémem Microsoftu v takové podobě, v jaké ho doposud známe. Další jeho úpravy budou prováděny jako upgrade na novější verze. Předpokládám, že to bude podobně, jako je tomu třeba u Applu, kde se operační systém aktualizuje nebo upgraduje sám na vyšší verze a výrobce – tedy Apple – určuje, které modely mohou „jít dál“. Tahle věc je opravdu zajímavá, protože se už nebudeme ztrácet v nabídce systémů na trhu a nebudeme muset hlídat, kdy skončí podpora kterého. Otázkou zůstává, jak to bude s placením – zda Microsoft využije svých získaných zkušeností například s Office365, za které se nyní platí jako za službu a ne jako za výrobek. Teda tak, jak jsme byli dlouho zvyklí.

S tím souvisí čtvrtý důležitý bod: Windows 10 budou pro uživatele jeden rok od jejich uvedení na trh zdarma jako upgrade k systémům. A pozor – Windows 7, 8 i 8.1! To cosi naznačuje, protože se může stát, že za Windows 10 se bude platit paušální částka – jako je tomu právě u Office365.

Za páté: Office bude součástí Windows. U přenosných zařízení typu tablet a smartphone v něm bude Word, Excel, PowerPoint a rovněž Outlook. U zařízení typu PC (počítač, notebook, netbook, laptop, konvertibilní počítač, možná i Tablet PC) pak místo Wordu, Excelu a PowerPointu budete mít zdarma OneNote a pak (dle mého názoru) nepřekonatelný poštovní klient Outlook.

Za šesté: Microsoft sdělil na tiskovce, že nový operační systém Windows 10 si ponese v sobě to nejlepší z Windows 7, 8 a 8.1. A to je naprosto skvělá zpráva.

Součastí nových Windows 10 bude interaktivní průvodkyně Cortana, která zná odpověď na každou otázku a dokáže vyřešit – zdá se – všechny problémy. Alespoň tak to bylo prezentováno na tiskové konferenci k Windows 10. (zdroj: Microsoft)
Součastí nových Windows 10 bude interaktivní průvodkyně Cortana, která zná odpověď na skoro každou otázku. Alespoň tak byla prezentována na tiskové konferenci k Windows 10. (zdroj: Microsoft)

Za sedmé: Pomocnice Cortana bude s vámi komunikovat hlasově. Stačí se jí zeptat a ona vám poradí, co máte dělat. Jde o velmi slušný výkon umělé inteligence zapasovaný přímo do operačního systému. Cortana pomůže napsat e-mail, odeslat ho, přečte vám e-maily, obsahy webů – a tím se Windows 10 opět o notný kus přibližují uživatelům, kteří mají rádi multimédia a které nebaví vše psát na klávesnici. Cortana to zvládne za vás. Cortana je pomocnice i pro hendikepované občany, kterým podá pomocnou ruku a oni se tím pádem stanou více užitečnými a nebudou odkázáni existenci na okraji společnosti. Cortana vám zajistí ubytování tam, kam chcete nebo potřebujete zajet, objedná vám letenky, zajistí schůzku pro více osob nebo i vývojářský tým, pomůže vám vyhledat důležité podklady. Koupí vám lístky na koncert.

Spartan je moderní koncept zcela nové filosofie přístupu k webovému prohlížeči. Můžete přímo do něj dělat poznámky i si jeho obsah uložit k dalšímu použití. (zdroj: Microsoft)
Spartan je moderní koncept zcela nové filosofie přístupu k webovému prohlížeči. Můžete přímo do něj dělat poznámky a obsah uložit k dalšímu použití. (zdroj: Microsoft)

Za osmé: Spartan. Projekt zcela nového webového prohlížeče má přinést možnost dělat si poznámky přímo do webové stránky, zaškrtávat si v ní důležité údaje, kopírovat věci, které budete potřebovat. A přenést si je dál k dalšímu zpracování. A když nebudete vědět, Cortana vám opět pomůže. Cortana a Spartan – zdá se – mají k sobě velmi blízko.

Za deváté: Měli byste možná vědět, že si budete moci na počítač převzít hru z Xboxu s tím, že pokud se vám nějaký herní kousek povede, stiskem tlačítka si uložíte posledních 90 sekund souboje nebo herní situace a budete se moci pochlubit svým spoluhráčům, jaký jste pašák.

Surface Hub je 84palcový dotykový panel, sloužící prioritně k prezentacím. Můžete na něj přidávat svoje poznámky a ty si pak na závěr sbalit elektronicky s sebou nebo je odeslat kamkoli. (zdroj: Microsoft)
Surface Hub je 84palcový dotykový panel sloužící prioritně k prezentacím. Můžete na něj přidávat svoje poznámky a ty si pak na závěr sbalit elektronicky s sebou nebo je někam odeslat. (zdroj: Microsoft)

Za desáté: Microsoft představil obří prezentační nástroj Surface Hub, 84palcový panel nebo obrazovku (chcete-li) s rozlišením UHD/4K, na kterém bude možné provádět aktivní prezentace, doplňovat poznámky a tvořit na tabuli změny, které se pak přenesou na dálku v rámci videokonference či do přenosných zařízení, které si účastnící schůzky přinesli s sebou.

Největší překvapení, které Micosoft úzkostlivě tajil, vyrazilo návštěvníkům tiskové konference dech. Jde o HoloLens, průvodce virtuální realitou, jinak technikou nadupané brýle. (zdroj: Microsoft)
Největší překvapení, které Micosoft úzkostlivě tajil, vyrazilo návštěvníkům tiskové konference dech. Jde o HoloLens, průvodce virtuální realitou, jinak technikou nadupané brýle. (zdroj: Microsoft)

Plus jeden argument navíc. Microsoft představil HoloLens, holografické brýle nadupané elektronikou, ale o těch jsme na stránkách Nových Médií už psali, takže bych se opakoval.

Pokud si chcete přečíst ještě podrobnější povídání o Windows 10, můžete tak učinit zde.

Windows 10 na dosah

Windows 10, jež se za pár dní objeví v závěrečné testovací bertaverzi, jsou systém, na který se těším. Jeho možnosti nejsou zakryty rouškou tajemství, jako tomu bylo u Windows 8, které mne ne příliš nadchly, a až teprve příchod upgradu na Windows 8.1 odstranil jejich kostrbatost a nalil jim krev do žil. Windows 10 půjdou ještě dál a – mohu-li to tak napsat – přijdou ještě blíž k uživatelům a přiblíží se jejich zvyklostem. Myslím si, že Microsoft opět po delší době ukázal, že nepatří do starého železa a že se jeho konkurenti musejí začít sakra rychle otáčet, aby s ním udrželi krok.

Obávám se totiž, že Microsoft ještě zdaleka neodkryl zcela všechny karty, kterými Windows 10 doprovodí na trh za půl roku, takže se už teď máme na co těšit. A dokonce začínám věřit i tomu, že se tentokrát uvedení systému příliš nezdrží, jak bývalo u Microsoftu zvykem. To je ale můj osobní názor.

 

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...