PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Vývoz vojenského materiálu loni stoupl

Vývoz zbraní, obranného materiálu a služeb z České republiky loni stoupl o 4,2 miliardy korun na 11,8 miliardy. Na žofínském fóru k armádě to řekl ministr obrany Martin Stropnický. Pro letošek podle něj odhady Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) počítají s exportem až ve výši 14 miliard korun.

„Českému obrannému průmyslu se ve světě daří,“ konstatoval Stropnický. Úspěchy českých podniků přitom podle něj nelze jednoduše přičíst globálním trendům, protože investice do vojenského vybavení celosvětově klesaly. Spíše se podle něj dá mluvit o úspěších dlouhodobé spolupráce firem, oceňování české technologické vyspělosti ze strany armád celého světa a i státní podpoře vývozcům.

Ilustrační foto: Sellier&Bellot

Ilustrační foto: Sellier&Bellot

„Dle statistiky AOBP stoupl meziročně export o 4,2 miliardy korun na 11,8 miliardy za rok 2014. Výhled na konci roku 2015 předpokládá 14 miliard korun,“ shrnul ministr aktuální čísla.

Stropnický zároveň vyjádřil přesvědčení, že je v bezpečnostním zájmu České republiky, aby české firmy expandovaly na zahraniční trhy. Domácí průmysl je podle něj nedílnou součástí obranyschopnosti země, zvláště v době, kdy je vojenská hrozba prakticky na dosah kvůli agresivní politice Ruska.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
První zakázka Hutních montáží v Bulharsku

Společnost Hutní montáže ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group získala v Bulharsku zakázku na výstavbu kotle a souvisejícího technologického zařízení...

Zavřít