PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Výrobce traktorů Zetor tractors byl loni znovu v zisku

Výrobce traktorů Zetor tractors byl loni v zisku, firma se ale při prodeji potýkala s pokračující recesí na trhu. Evropský traktorový trh prochází hlubší krizí, než která panovala v době hospodářské krize na přelomu let 2009 a 2010, sdělil dnes ČTK ředitel finančního úseku společnosti Lukáš Krejčíř. Konečné výsledky hospodaření firma zveřejní až po auditu. Plánovala ale, že v roce 2016 vyrobí 4005 traktorů. Tržby chtěla zvýšit na 4,1 miliardy korun. Předloni vydělala 119 milionů po zdanění.

„Hospodaření společnosti kopírovalo v uplynulých letech vývoj prodejů zemědělských strojů. Tento segment zaznamenal právě v roce 2013 svůj dosavadní vrchol v rámci celkových prodejů a od té doby se nachází v recesi, která se projevuje v poklesu celkových objemů prodejů,“ uvedl Krejčíř. Tento trend se podle něj promítá logicky i do výsledků společnosti ZETOR TRACTORS a.s.

„I přes klesající objemy prodejů se nám daří udržovat pozice na jednotlivých trzích a v některých oblastech dokonce posilovat, v loňském roce tomu tak bylo v Německu, Litvě, Slovensku a jinde,“ uvedl Krejčíř.

Firma v posledních šesti letech zvyšuje investice do výzkumu. „I nadále usilujeme o rozšiřování produktového portfolia, posilování pozic na západních trzích a využití potenciálu trhů nových,“ uvedl Krejčíř.

Firma plánuje rozšíření současných čtyř modelových řad na šest. Na veletrhu Techagro v Brně loni představila prototyp tříválcového traktoru o výkonu 49 koní, který se v budoucnu stane základem páté, nejmenší modelové řady traktorů značky. Pátou modelovou řadu by měl mít Zetor už letos.

Svoje hospodářské plány Zetor tradičně nekomentuje. V polovině loňského roku ale společnost uvedla, že chce zvýšit prodej traktorů na víc než 4000 kusů, konkrétně 4005. Předloni jich firma prodala 3773, což bylo nejméně od roku 2010. V roce 2015 Zetor vydělal po zdanění 119 milionů korun při tržbách 3,7 miliardy korun.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Českému průmyslu a obchodu se v lednu dařilo

V lednu se dařilo českému průmyslu, rostly i tržby v obchodech. Naopak stavební produkce zaznamenala pokles. Český statistický úřad dnes...

Zavřít