PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Výrobce šamotek P-D Refractories dosáhla druhého největšího obratu

Šamotka P-D Refractories z Velkých Opatovic na Blanensku loni měla druhý největší obrat v historii. Dosáhl 1,285 miliardy korun, což je jen o dva miliony korun méně než v roce 2015. ČTK to řekl generální ředitel společnosti Tomáš Kožoušek.

„V roce 2015 jsme podobný obrat plánovali, o rok později už ale nikoliv,“ uvedl. Firma ještě v prvním čtvrtletí loňského roku dokončila velkou zakázku pro japonskou ocelárnu Nippon Steel. Paralelně s tím dělala materiál pro koksovnu do Třince, zakázky měla i v Polsku.

„Hlavní nápor práce končil uprostřed roku, od července jsme mohli odstavit jednu tunelovou pec z 11 a s odstupem dvou měsíců i druhou. Proto jsme plánovali nižší obrat, ale nakonec jsme dosáhli na téměř stejné číslo jako v roce 2015,“ řekl Kožoušek.

Podle něj byly úspěšné i další hospodářské parametry firmy. Vydělala před zdanění 55 milionů korun, což znamená mírný pokles zisku. „Je to trochu oběť toho, že jsme více investovali v roce 2015, v odpisech a v leasingových splátkách se to objevilo v roce 2016,“ uvedl Kožoušek.

Na zisku se negativně projevilo mírné posílení kurzu koruny, která byla loni v průměru silnější o 25 haléřů za euro, přestože kurz na stabilní úrovni ještě udržovala Česká národní banka. Silnější koruna znamenala pro šamotku pokles zisku zhruba o deset milionů korun. Ze stejného důvodu firma čeká pokles zisku po ukončení intervencí centrální banky. „Může nás to zasáhnout ve výši 15 až 20 milionů korun, proto jsme si naplánovali hrubý zisk ve výši 41 milionů korun,“ uvedl Kožoušek.

P-D Refractories vyrábí šamotové, vysoce hlinité, dinasové a izolační kameny, žáruvzdorné jíly a ostřiva, akumulační magnetit, komínové vložky a žáruvzdorné malty, tmely a betony. Výrobky jsou určeny pro tepelná zařízení, koksové, vysoké a sklářské pece. P-D Refractories patří do nadnárodní skupiny P-D Group. Téměř 80 procent produkce vyváží do 45 zemí. Letos firma schválila dividendu 20 korun na akcii, akcionářům tak vyplatí zhruba 15 milionů korun. Firma aktuálně zaměstnává 680 lidí. Loni a předloni, kdy měla nejvíce zakázek v historii, jich měla až 770.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Společnost Nirvana loni zvýšil tržby o třetinu

Společnost Nirvana Systems, která v Přerově montuje vírníky a vyrábí motory pro létání na padáku, loni zvýšila tržby meziročně o...

Zavřít