PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Výrobce koupelen Laufen CZ má za první čtyři měsíce tržby přes miliardu korun

Výrobce koupelen a sanitární keramiky Laufen CZ měl za první čtyři měsíce letošního roku tržby 1,03 miliardy korun, víc než plánoval. Firma se závody v jihočeské Bechyni a v jihomoravském Znojmu letos investuje 120 milionů Kč, tahounem výroby jsou klozety bez splachovacího kruhu. ČTK to řekl generální ředitel společnosti Ladislav Dvořák. Laufen CZ zaměstnává 1000 lidí, vyrobí přes milion toalet ročně a stovky tisíc pisoárů. Záchody tvoří polovinu produkce.

„Výroba jde nahoru kvalitativně i množstevně. Březen byl nejlepší výrobní měsíc od roku 2008, zbrzdila se nám fluktuace, vyrostla kvalita a pomohla investiční aktivita posledních let,“ řekl Dvořák. V posledních čtyřech letech investoval Laufen CZ 800 milionů korun.

Podle neauditovaných čísel měla loni firma tržby 2,8 miliardy Kč, stejně jako předloni. Zisk před zdaněním (EBITDA) za rok 2016 bude 138 milionů Kč, narostl meziročně o 72 procent. Firma zmenšila ztrátu, která byla v roce 2015 asi 70 milionů. Tržby v ČR meziročně stouply o 100 milionů na 700 milionů Kč.

„Tahounem letošní výroby je klozet bez oplachovacího kruhu, kdy voda omývá mísu, ale nejsou tam skryté dutiny, na údržbu je to velice dobré. Trend začal v Německu a vstoupil razantně i na český trh,“ řekl ředitel. Roste i poptávka po pisoárech. Firma je vyrábí na pěti linkách, z toho jsou dvě nové ve Znojmě, čímž vzrostla kapacita o 60 procent. „Přesto to nestačí, pisoáry nám letos nejvíc chybí,“ řekl Dvořák.

Na českém trhu stoupá i zájem o umyvadla se skříňkou. „Důležité jsou pro nás rekonstrukce bytů, poslední dva roky dělají velkou část našeho obratu v ČR. Lidé investují do změny vybavení koupelen. Klasická umyvadla, která neměla úložný prostor, mění za umyvadla, která pod sebou mají zabudovanou skříňku,“ řekl ředitel.

Firma zlepšuje pracovní prostředí. Kvůli fluktuaci, jež byla loni 28 procent, se snaží některé operace ulehčit, aby mohla přijmout i ženy. „Dáváme sem chladicí jednotky, antistresové podložky pod nohy, snižujeme prašnost, kupujeme vzduchotechniku a budou manipulátory, to bude klíčové,“ řekl ČTK výrobní manažer bechyňského závodu Jiří Vacek.

Průměrný plat v Bechyni firma zvedla o 1530 Kč na 32.124 Kč. Zvýšila i prémie za odpolední a noční směnu a za víkendy. Začátkem roku spustila v Bechyni moderní komorovou pec za 35 milionů. „Snížili jsme zmetkovost, která nás poslední roky docela brzdila, a zvýšili kapacitu,“ řekl Dvořák.

Asi 78 procent produkce Laufen CZ vyváží, nejvíc do Německa a Ruska. „Velice rychle nám roste Čína, Itálie a rosteme i v trzích, kde jsme pořád ještě malí, jako Skandinávie,“ řekl Dvořák. Laufen CZ zastupující značky Jika, Roca a Laufen je součástí největšího světového výrobce sanitární keramiky, španělského koncernu Roca, v němž pracuje 22.600 lidí. Z akvizic zajímá skupinu 30 objektů v zemích, které mají přes 100 milionů obyvatel. „Koupili jsme dvě továrny v Mexiku, jednu v Turecku, stavíme jednu v Indonésii a rozvíjíme se dál v Egyptě,“ řekl Dvořák.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
2 000 lidí potřebují automotive firmy v Moravskoslezském kraji

Firmy v automobilovém průmyslu v Moravskoslezském kraji potřebují aktuálně sehnat 2 000 zaměstnanců. Nedostatek lidí na domácím pracovním trhu řeší...

Zavřít