PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Výroba obráběcích strojů v ČR loni vzrostla o 11,7 procenta

Hodnota výroby obráběcích a tvářecích strojů v Česku loni meziročně vzrostla o 11,7 procenta na 17,3 miliardy korun. Vývoz vzrostl o šest procent na 17,4 miliardy korun, nejvíce strojů se vyváží do Německa. Na dnešním setkání s novináři v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu to uvedl ředitel Svazu strojírenské technologie Oldřich Paclík.

„Obor překonal recesi z let 2009 a 2010 i stagnaci roku 2013. Ve všech sledovaných kategoriích dosáhl svého maxima,“ řekl Paclík. V absolutním objemu výroby patří Česku 15. místo na světě, nejlepší jsou Čína, Japonsko a Německo. V přepočtu na obyvatele je Česko dokonce osmé.

Letos Paclík očekává stagnaci nebo mírný pokles. „Domácí prodej poklesl mimo jiné kvůli nižšímu čerpání z evropských fondů. Zhoršil se vývoz do Ruska, potíže jsou i na dalších trzích. Očekávám meziroční pokles maximálně o pět procent, což nepovažuji za žádnou katastrofu,“ doplnil Paclík.

Dovoz se zvýšil o 15,7 procenta na 15,2 miliardy korun. Nejvíce Česko dováží z Německa (35,7 pct) a Itálie (9,7 pct).

Svaz strojírenské technologie byl založen v roce 1990. V současné době sdružuje 46 společností a organizací České a Slovenské republiky. V České republice pokrývají podniky sdružené ve Svazu více než 70 procent výroby obráběcích a tvářecích strojů.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Na veletrhu v Brně získalo zlatou medaili šest výrobků

Na strojírenském veletrhu v Brně získalo dnes zlatou medaili šest výrobků. Mezi oceněnými jsou například dvě vysoké školy nebo čínská...

Zavřít