PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Výroba aut v Česku jde pořád nahoru

Výroba osobních aut v Česku se od ledna do dubna meziročně zvýšila o šest procent na 498.124 vozů. Škoda Auto vykázala růst o 14 procent a Hyundai o dvě procenta. V samotném dubnu automobilová produkce klesla o sedm procent. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP).

 

„Vše nasvědčuje tomu, že tuzemská automobilová produkce míří k rekordnímu roku. Výroba aut těžila z akcelerace ekonomiky eurozóny a zejména ze zrychlení hospodářské dynamiky v Německu,“ uvedl prezident AutoSAP Bohdan Wojnar. „Ačkoliv očekáváme mírné zpomalení celkové ekonomické dynamiky v celé eurozóně, růst soukromé spotřeby by se měl udržet stabilní a měl by tak i nadále podporovat domácí autoprůmysl. Ten i nadále zůstává tahounem nejenom průmyslové výroby,“ dodal.

Podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela se čísla z automobilového průmyslu za duben projeví i v dynamice průmyslové výroby, která pravděpodobně vykáže podobně jako výroba automobilů meziroční pokles. Po očištění o kalendářní efekty by si však měla udržet pozitivní dynamiku, podotkl.

„I nadále vidíme velmi dobrou poptávku po autech v zahraničí. Ačkoliv registrace nových aut v Německu slábne, za celou eurozónu si registrace nových aut udržují solidní meziroční růst. Prozatím se domníváme, že oslabení u českých západních sousedů postihne zejména zahraniční obchod, zatímco spotřeba domácností by měla i nadále sílit. Poptávka po českých autech by tak měla zůstat dobrá,“ dodal Zeisel.

Produkce nákladních aut reprezentovaná značkou Tatra Trucks vzrostla o 57 procent na 518 vozidel. Export se zvýšil o 38 procent a prodej v ČR o 36 procent.

Za první čtyři měsíce bylo vyrobeno 1385 autobusů, což je meziroční nárůst o dvě procenta. Z toho 1264 vyrobených vozidel připadá na Iveco ČR, SOR dodal na trh 103 autobusů.

Výrobce motocyklů Jawa, jako jediný domácí producent jednostopých vozidel, vyrobil za leden až duben 632 strojů. To je o 30 procent méně proti srovnatelnému období 2016.

Česká produkce automobilů v dubnu zaznamenala jako meziročně (-7,3 procenta), tak meziměsíčně (-18,3 pct) výrazný propad. Nicméně větší část propadu může být dána kalendářními efekty, kde velkou roli sehrály velikonoční svátky. Ty ovlivnily nejen meziměsíční srovnání, ale vzhledem k posunutí svátečních dnů z března do dubna i to meziroční. Očistí-li se čísla o kalendářní efekty, meziměsíční pokles ve výši tří procent se nevymyká obvyklé volatilitě a meziroční dynamika dokonce vykazuje velmi slušný růst o pět procent, dodalo SAP.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Lapp vyrobil speciální nabíjecí kabel pro BMW i3

Radost z jízdy jde ruku v ruce s jednoduchým nabíjením: městský elektromobil BMW i3 jezdí absolutně bez emisí a je...

Zavřít