PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

VUT Brno dnes představil studentskou formuli Dragon 5

Sdílejte tento článek na Twitteru
25. 6. 2015, | Přidejte svůj názor

Studenti brněnského Vysokého učení technického (VUT) vytvořili pátý typ své formule nesoucí název Dragon 5, se kterým se pod záštitou své školy zúčastní mezinárodního projektu Formula Student (Formula SAE).

Jde o celosvětovou soutěž zhruba 600 technických univerzit, v níž posluchači soutěží o to, kdo navrhne, postaví a nakonec i zvítězí v závodě formulí.

Na projektu pracují bakaláři a magistři, účast doktorandů pravidla nepovolují. Úkolem každého týmu je svůj původní vůz podstatně inovovat. Práce na projektu začíná po skončení posledního ročníku, tedy v září. Brzy začne testování Dragonu 5. Počítá se se závody v Německu, Maďarsku, ČR a Itálii.

Formule Dragon 5 pochází z dílny VUT Brno. Foto: VUT Brno

Formule Dragon 5 pochází z dílny VUT Brno. Foto: VUT Brno

Formule z VUT má nyní ve srovnání s loňskem nový motor. Studenti použili jednoválcový s turbodmychadlem. „Patříme k jedněm z mála na světě, kteří se pro něj rozhodli. Motor jsme si sami vyvinuli a zvažujeme, že si jej necháme patentovat,“ řekl člen týmu tvůrců vozu Lukáš Fryšták.

K dalším změnám patří nové zavěšení podvozku a úpravy aerodynamiky. Formule by měla být nejen hbitější, ale i lépe ovladatelná. Použity na ni byly ty nejmodernější materiály.

Koncem července by se Dragon 5 mohl zúčastnit závodů v německém Hockenheimu, kam se tým může registrovat jen na základě úspěšného zvládnutí vědomostní zkoušky. Koncem srpna se pak pojede obdobný závod v maďarském Györu, od 3. do 6. září na něj navazuje závod v Mostu, za nímž je pak závod v italském Varano de’Melegari podporovaný značkami Ferrari nebo Maserati.

Loni se týmu z VUT dařilo. V Německu získal 11. místo v Design prezentaci, v níž se hodnotí technické znalosti týmu. Sedmé místo obsadil tým v kruhovém testu, jenž je zaměřený na sílu podvozku. Z Maďarska si studenti přivezli páté místo ve vytrvalostním závodě. Loni skončili se svým Dragonem 4 na 80. místě z celkových 600 účastníků, mírně si polepšili.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Průzkum: IT technologie jsou klíčové

Malí a střední výrobci strojů, součástek a vozidel v Česku mají jasno, jak zajistit úspěch firmy do budoucna. Devět z...

Zavřít