Volba prezidenta ČR: Jak vidí český průmysl Přemysl Sobotka

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[ROZHOVOR] Redakce portálu Průmysl.cz vyzpovídala prezidentské kandidáty, aby zjistila jejich postoj k současnosti a budoucnosti českého průmyslu. Přečtěte si odpovědi Přemysla Sobotky.

Čtěte také vyjádření dalších kandidátů – publikujeme po celý den:

[Průmysl.cz] Průmysl zůstává odvětvím přispívajícím k recesi ekonomiky. Jak se k tomuto problému stavíte a co myslíte, že by mohlo českému průmyslu pomoci?

[Přemysl Sobotka] Výraznou pomocí nejen průmyslu může být Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Jako prezident bych s sebou na cesty do zahraničí bral zástupce podnikatelů, což je zejména v zemích na východ od našich hranic velmi silná podpora. Už jsem ostatně podnikatelům takto pomáhal jako předseda Senátu.

Vzhledem k rozmanitosti českého průmyslu nelze najít zlaté opatření, které pomůže všem. Zároveň ale slibuji, že bych jako prezident aktivně vystupoval proti opatřením původem z Bruselu, která budou náš průmysl poškozovat a kvůli kterým už teď musíme sledovat tendence k přesouvání i moderní výroby do jihovýchodní Asie.

Přemysl Sobotka k recesi ekonomiky

„Slibuji, že bych jako prezident aktivně vystupoval proti opatřením původem z Bruselu, která budou náš průmysl poškozovat a kvůli kterým už teď musíme sledovat tendence k přesouvání i moderní výroby do jihovýchodní Asie.“

Jak by se podle vás dala vyřešit současná krize českého technického školství?

Před lety jsme jako normu nastavili vysokoškolské vzdělání pro každého. Nejsnazší cesta k němu vede přes humanitní obory. Důsledkem je „překvalifikace“ lidí v některých oborech a zároveň ztráta konkurenceschopnosti českých firem, které prostě nejsou schopné najít technicky vzdělané odborníky.

Cesta vede přes mnohem větší provázanost podnikatelské sféry se školstvím, a to zejména na úrovni středního technického vzdělání. Pokud budu zvolen prezidentem republiky, budu volat i po tom, aby si rodiče uvědomili, že technické vzdělání je možná složitější cesta pro dětství jejich potomků, ale je to ta nejpřímější cesta k rozumnému zaměstnání nebo vlastnímu podnikání.

Přemysl Sobotka ke krizi technického školství

„Cesta vede přes mnohem větší provázanost podnikatelské sféry se školstvím, a to zejména na úrovni středního technického vzdělání.“

Jaký zastáváte postoj k obnovitelným zdrojům? Který z nich je podle vás pro Česko nejvhodnější?

Vhodný je jen ten zdroj, který je konkurenceschopný bez dotací. Spíš bychom měli hledat energetické úspory, než se věnovat dotacím obnovitelných zdrojů.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...