PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Vláda neschválila prodej OKD společnosti Diamo, odbory nesouhlasí

Odbory nesouhlasí s rozhodnutím vlády neodkoupit společnost OKD prostřednictvím státního podniku Diamo. Po dnešním jednání tripartity to novinářům řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle něj jde o nezodpovědné rozhodnutí. Návrh na souhlas s odkupem dnes kabinetu předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Pro odkoupení černouhelné společnosti se vyslovili pouze ministři za ČSSD, což ale nestačilo. K podání nabídky k odkupu OKD vyzvali minulé úterý kabinet odboráři těžební společnosti. Odbory byly dnešním rozhodnutím vlády zaskočeny. V pracovních skupinách, kterých se jako zástupci zaměstnanců účastní, se podle Středuly jednalo jen o tom, zda OKD za jednu korunu odkoupí Diamo, nebo jiná státní společnost Prisko.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil hlasování za velmi politické. „Podpořili jsme to kvůli jistotě, jaká bude dlouhodobá budoucnost u OKD,“ řekl. Nový soukromý investor by mohl mít jen krátkodobé zájmy a poté povinnosti spojené s útlumem těžby a sanací území přenést stejně na stát, dodal. ČSSD však nenalezla podporu u koaličních partnerů, takže se stát nebude účastnit debaty v insolvenčním řízení, řekl Sobotka.

OKD se loni dostalo do insolvence. Věřitelé firmě povolili reorganizaci, její úspěch ale závisí na tom, zda se podaří najít strategického partnera. Má zajistit provozování dolů a také jejich útlum poté, co se v šachtách postupně přestane těžit uhlí. V Dole Paskov na Frýdecko-Místecku skončí těžba letos 31. března.

Loni počátkem listopadu oslovilo OKD více než 200 potenciálních partnerů s nabídkou prodeje. Cílem je nalézt zájemce, který převezme celý závod a zajistí pokračování těžby a související útlum dolů v budoucnu. Za stát podal nezávaznou nabídku státní podnik Diamo. V současnosti společnost zaměstnává na 11.000 lidí. Náklady na sanaci a rekultivaci dolů činí podle dřívějších odhadů pět až šest miliard korun.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Prodává se nejvíce zbrání od konce studené války

Celosvětový vývoz zbraní dosáhl loni největšího objemu od roku 1990. Hlavním důvodem je zvýšená poptávka zemí Blízkého východu a Asie....

Zavřít