PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Vítkovice vyvinuly vysokotlakou bezešvou láhev z nerezové oceli

Firma Vítkovice Cylinders ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group jako první na světě vyvinula vysokotlakou bezešvou láhev z korozivzdorné oceli, vyrobenou metodou zpětného protlačování. Pro výrobek už má certifikaci pro prodej na světových trzích, což podniku rozšiřuje obchodní možnosti. ČTK to oznámila mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

vtk-cylinders-nerez-lahve1

Firma výrobek vyvíjela zhruba dva roky. „Museli jsme vyřešit řadu technologických komplikací, jako je například rychlé chladnutí korozivzdorné oceli mezi jednotlivými tvářecími operacemi, velmi úzký teplotní interval pro tvářecí procesy, speciální úpravy povrchu vstupního materiálu a další složité procesy,“ uvedl technický ředitel Pavel Kučera, který vedl vývojový tým.

Výkonný ředitel Vítkovice Cylinders Vladimír Kufa uvedl, že výrobek ve své kategorii nemá konkurenci. Antikorozní vlastnosti jsou klíčové pro použití vysokotlakých lahví v oblastech, jako je letecká technika, automobilový průmysl nebo záchranářství, protože koroze je nejčastější příčinou poškození lahví. „Ve světě se zatím pokoušeli různí výrobci produkovat nerezové tlakové nádoby z trubek, svařováním a podobně, což jsou méně sofistikované technologie,“ uvedla Kijonková.

Vítkovice Cylinders jsou jedním z největších světových výrobců bezešvých ocelových lahví. Jsou také významným producentem tlakových nádrží či vysokotlakých akumulátorů. Loni dosáhly tržeb téměř 2,5 miliardy korun a provozního zisku EBITDA téměř 250 milionů korun.

Celá skupina VMG má přes 30 firem se zhruba 8000 zaměstnanci. Loni měla obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Letos se však některé její společnosti dostaly do problémů a tři firmy, Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Envi a Vítkovice Gearworks, skončily v úpadku. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Ilustrační foto. Zdroj: flickr.com
Rusko a Turecko podepsaly dohodu o plynovodu TurkStream

Zástupci Ruska a Turecka v Istanbulu podepsali dohodu o vybudování plynovodu TurkStream, který má vést plyn z Ruska do Turecka...

Zavřít