PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Vítkovice Heavy Machinery dokončily druhý odlitek pro přehrady v USA

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group dokončila druhý velmi složitý odlitek, který bude součástí renovace hydroelektrárny s 11 generátory o celkovém výkonu 1300 megawattů na přehradě Rocky Reach ve státě Washington v USA. Se stejným významným americkým zákazníkem spolupracují VHM i na novém projektu Keeyask v Kanadě. ČTK to dnes sdělila mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Hodnotu zakázek podle smlouvy Vítkovice nemohou komentovat, ale započítává se do oboru hydroenergetiky, který loni tvořil deset procent tržeb VHM. Celkové tržby firmy přesáhly v loňském roce tři miliardy korun.

„Pro sedm jednotek hydroelektrárny o výkonu téměř 700 megawattů na řece Nelson Rivers postupně dodáme sedm sad turbínových hřídelí, horních a generátorových hřídelí, plus montážní celek, který je složený z bloku a oběžného kola,“ popsal kanadský projekt generální ředitel VHM Martin Bednarz.

Kijonková uvedla, že také další letošní kontrakty VHM se týkají výroby a renovace klíčových součástí vodních elektráren. „V lednu například skončila oprava čtyřicetitunové turbínové hřídele lotyšské vodní elektrárny, která procházela renovací spolu s horní hřídelí a takzvaným přítlačným kroužkem,“ uvedla mluvčí. Nyní se podle ní v Lotyšsku demontuje druhá turbínová hřídel. Do Vítkovic zamíří k renovaci do poloviny letošního roku

Vítkovické zastoupení v Indii vyhrálo výběrové řízení, díky němuž VHM získaly zakázku na dodávku klíčových dílů hydroelektrárny, kterou buduje státem vlastněná společnost Bharat Heavy Electricals Limited. „Díly jí budou dodány v průběhu tohoto roku,“ uvedla Kijonková.

V roce 2015 VHM dosáhly tržeb 3,79 miliardy korun a vytvořily čistý zisk zhruba 51,2 milionu korun. Za rok 2016 zatím společnost finální výsledek nezná, Kijonková ale uvedla, že firma bude muset zaúčtovat vysoké opravné položky na pohledávky za třemi sesterskými společnostmi, které skončily v insolvenci. V současné době VHM zaměstnávají 1160 lidí.

Skupina Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka zahrnuje více než 20 firem, které mají dohromady okolo 5500 zaměstnanců. Několik společností ze skupiny se loni dostalo do problémů a tři z nich – Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi – poslal soud do úpadku.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Strojírna ArcelorMittal dodá do Polska vagonové výklopníky

Strojírna ArcelorMittal Engineering Products Ostrava získala ve spolupráci se svou sesterskou společností ArcelorMittal Service Group v polských Katovicích zakázku na...

Zavřít