PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Vítkovice, a. s., loni vytvořily ztrátu 1,2 miliardy korun

Společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje energetické, právní, logistické a další služby pro skupinu Vítkovice Machinery Group, se v loňském roce dostala do ztráty 1,226 miliardy korun. Oproti předloňskému zisku 219,77 milionu korun je to propad o 1,446 miliardy, téměř 660 procent. Loňské tržby společnosti činily 1,18 miliardy korun, což je oproti předloňským 1,65 miliardy pokles o 28,5 procenta. Podle představenstva byla ztráta způsobena zejména insolvencemi tří dceřiných firem. Výsledky dnes schválila valná hromada společnosti. Ztráta bude uhrazena z nerozděleného zisku z minulých let.

Generální ředitel Vítkovic, a. s., Libor Witassek řekl, že klíčová firma Vítkovice Power Enegineering (VPE) způsobila minimálně dvě třetiny až 80 procent ztrát, které vznikly v insolvenci. „A původní příčiny, proč vůbec došlo k těm insolvencím, souvisí z velké části s projektem Yunus Emre v Turecku, kde my jsme do poslední chvíle čekali, jestli se s tureckou stranou domluvíme na řešení a jestli Power Engineering dostane peníze. V tuto chvíli tam eviduje pohledávky po splatnosti ve výši 54 milionů eur, to je řádově 1,3 miliardy korun, které ta firma nebyla schopna unést,“ řekl Witassek.

Před pěti lety se v Turecku začala stavět elektrárna, která ale dosud nefunguje. Uhlí dodávané z blízkého dolu totiž neodpovídá kvalitě, na jakou byly kotle elektrárny stavěny. Situaci ztěžuje skutečnost, že po loňském pokusu o puč v Turecku holding Naksan, do nějž Adularya patří, skončil v rukou státu. VPE byly hlavním dodavatelem projektu.

Witassek řekl, že Vítkovice jednají s potenciálními investory, mezi nimiž jsou i čínské firmy. „Jednáme o společných projektech v energetice, jednáme o společném zapojení v Turecku,“ řekl.

Vítkovice, a. s., jsou jádrem původní struktury holdingu. Celá skupina, jejímž hlavním vlastníkem je ostravský podnikatel Jan Světlík, zahrnuje víc než 20 firem, které mají dohromady téměř 4000 zaměstnanců. Loni se několik společností z holdingu dostalo do finančních problémů a skončilo v úpadku: kromě VPE ještě Vítkovice Gearworks, Vítkovice Envi a Vítkovice Revmont. Revmont ale nespadá pod Vítkovice, a. s. Z holdingu se letos vyčlenila společnost Hutní montáže, kterou Vítkovice prodaly společnosti E-Invest podnikatele Martina Ulčáka.

Celá strojírenská skupina vytvořila v loňském roce konsolidovanou ztrátu přibližně 5,3 miliardy korun, v roce 2015 činila ztráta zhruba 82 milionů korun. Způsobily ji hlavně insolvence firem ze skupiny, oprávky a kroky, které s insolvencemi souvisejí. Skupina loni dosáhla tržeb ve výši zhruba 8,5 miliardy korun, což bylo asi o 2,3 miliardy méně než v předchozím roce.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Rotas Strojírny bude hledat strategického partnera

Společnost Rotas Strojírny s.r.o. bude hledat strategického partnera. Firma letos slaví 25 let od svého vzniku a přestože v posledních...

Zavřít