PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Airbus představil svoji vizi budoucnosti dopravních letadel v roce 2050

Evropský výrobce letadel Airbus si do roku 2050 předsevzal zdokonalit leteckou přepravu způsobem, který hraničí s vědeckou fantazií. Plánovaná opatření by každopádně prospěla životnímu prostředí.

Budoucnost letadlové dopravy zatím vypadá tak trochu jako sci-fi. Foto: Airbus

Podle průzkumu, který si Airbus nechal zpracovat, by mohl být každý let, který je v tuto chvíli kdekoliv po světě realizován, o třináct minut kratší. Už jen to by za rok ušetřilo 9 milionů tun paliva, což odpovídá 28 milionům tun emisí oxidu uhličitého. Z pohledu pasažérů by se pak jednalo o úsporu půl miliardy hodin času věnovaného letadlové přepravě.

Koncept pro budoucnost, který Airbus nazývá „Smarter Skies“, se opírá o inovace ve čtyř oblastech:

Asistovaný vzlet s pomocí dopravníku bude strmější a tišší. Foto: Airbus

Asistovaný vzlet využívající dopravníkový systém s elektromagnetickými motory, umožní letadlu získat dříve dostatečnou vzletovou rychlost k opuštění startovací dráhy. Výsledkem má být nižší míra hluku a také možnost zkrácení letištních ploch, jejichž současná délka již nebude zapotřebí.

Letadla v inteligentní formaci na vzdušné "dálnici". Foto: Airbus

Vysoce inteligentní systémy by měly v budoucnosti umožňovat dopravním letadlům vytvářet na nebi logické formace, jež optimálně využijí lokálních atmosférických podmínek a také povedou k úsporám paliva. V této souvislosti se zvažuje zavedení vzdušných „dálnic“, tedy opuštění spletité roztříštěnosti současných koridorů.

Klouzavé přistání bez přičinění motorů uspoří palivo, čas i délku dráhy. Foto: Airbus

Výhled do budoucnosti pracuje také s myšlenkou, že dopravní letadla budou přistávat po přirozené sestupné dráze jako kluzáky, bez přičinění motorů. Je nasnadě, že by tak došlo k dalším úsporám paliva, nižšímu hluku a také o třetinu kratší potřebnou přistávací dráhu. Odvážnější vize pak při přistání počítá s využitím obdobné pojízdné platformy, jaká je projektována pro vzlet.

Pozemní transport mají učinit úspornějším automatická vozítka pro přesun letadel. Foto: Airbus

Podle odhadů mezinárodní organizace pro letecký transport IATA by se účelnějším způsobem přesunů letadel po zemi mohlo každý rok ušetřit až šest milionů tun oxidu uhličitého, které tímto pojížděním vyprodukují. Pomoci by měla energeticky úsporná pozemní vozidla bez lidské posádky s automatizovanou navigací v dynamickém prostředí letištních drah.

Ve velkém se počítá s využitím ekologických energetických zdrojů. Foto: Airbus

Zabezpečení ekologičtějšího leteckého provozu se do budoucna neobejde bez zavedení ekologických pohonů, jako jsou biopaliva, energie ze slunce nebo z vodíku. Letectví se v současnosti podílí na celosvětové produkci oxidu uhličitého celými dvěma procenty. Výhodou alternativních energetických zdrojů, jako je např. biomasa, je o 50 až 80 % méně vyprodukovaného CO2 než u fosilních paliv.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Rychlý přehled 4/10/2012: Česká exportní banka může přijít o 94 milionů

Čína buduje největší přístav na světě Čína rozjíždí nový projekt hodný své pověsti. V milionovém městě Čching-tao vznikne nový největší...

Zavřít