PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Veřejných stavebních zakázek v prvním čtvrtletí ubylo

Sdílejte tento článek na Twitteru
11. 4. 2016, | Přidejte svůj názor

Veřejní investoři zadali v prvním čtvrtletí stavebním firmám celkem 729 zakázek za 14 miliard korun. Jejich počet meziročně klesl o 37,2 %, hodnota se snížila o 40,5 %. Vyplývá to z údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha.

Největším zadavatelem bylo Ředitelství silnic a dálnic, největší zadanou zakázkou byla modernizace dálnice D1 v úseku Psáře – Soutice. Téměř pětina objemu zadaných zakázek připadala na stavby ve Středočeském kraji.

„Pokles je dán především úbytkem zadání velkých stavebních zakázek hlavně v dopravní infrastruktuře v souvislosti s přechodem na nové programové období při čerpání peněz z fondů EU,“ uvedl ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Zdeněk Kunc.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby meziročně klesla o 46,5 procenta na 3,87 miliardy korun, na inženýrské stavby o 37,8 procenta na 10,13 miliardy korun. Průměrná velikost zakázky byla 19,2 milionu korun, o čtyři procenta méně než je průměr za loňský rok.

V prvním čtvrtletí byly zadány dvě velké stavební zakázky s cenou nad miliardu korun. První byla modernizace dálnic D1 v úseku Psáře – Soutice za 1,13 miliardy korun. Tuto zakázku získalo sdružení Metrostav, Swietelsky stavební. Druhou je oprava železniční trati v úseku Opava východ – Olomouc hlavní nádraží za 1,03 miliardu korun, kterou dostala společnost Strabag Rail.

Největším zadavatelem zakázek z vládního sektoru bylo Ředitelství silnic a dálnic (3,18 miliardy korun), následují Správa železniční dopravní cesty (2,55 miliardy korun) a ministerstvo financí (466 milionů korun). Z komunálního sektoru zadal nejvíce zakázek Kraj Vysočina (1,01 miliardy korun).

Z regionálního pohledu připadal největší objem zadaných stavebních zakázek na Středočeský kraj (2,76 mld. korun), následují Vysočina (2,24 mld. korun), Praha (1,99 mld. korun) a Moravskoslezský kraj (1,52 mld. korun).

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
„Úspěšná cesta je cíl“: motto 2. ročníku studentské konference Glorious

Vědomosti a zábava. Inspirace a sebevědomí. Motivace a rozhodnost. To vše pro Vás připravili pořadatelé na jediném místě. Na studentské...

Zavřít