PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Vědeckotechnický park v Plzni dokončen

Sdílejte tento článek na Twitteru
17. 6. 2015, | Přidejte svůj názor

Plzeň otevřela dnes poslední část Vědeckotechnického parku (VTP), městského centra výzkumu, vývoje a inovací, do kterého investovala na 84 milionů korun. Další dvě nové budovy jsou vedle univerzity, průmyslové zóny Borská pole a dálnice D5 na Německo.

V parku sídlí 51 firem. První dvě části parku jsou zcela zaplněné a třetí už ze 70 procent, řekl primátor Martin Zrzavecký. Podle něj je VTP důležitý pro rozvoj regionu, protože nabízí atraktivní pracovní příležitosti a dokáže udržet absolventy univerzity v kraji.

Pohled na jednu z budov Vědeckotechnického parku Plzeň. Foto: Vědeckotechnický park Plzeň

Pohled na jednu z budov Vědeckotechnického parku Plzeň. Foto: Vědeckotechnický park Plzeň

Všechny tři etapy areálu za více než půl miliardy korun tak nabízejí zhruba 15 000 m2 kancelářských, poloprovozních, laboratorních a ostatních ploch. Kromě malých a středních firem zaměřujících se na vývoj nových produktů i začínajících podniků, takzvaných start-upů, jsou tam také vývojová centra zavedených firem, jako je ústav Nové technologie – výzkumného centra ZČU, zaměřený hlavně na vývoj nových materiálů. Je tam také specializované pracoviště Centra výzkumu Řež a firma MBtech zaměřená na vývoj automobilů a jejich dílů.

Firmy, hlavně z oblasti automobilového průmyslu, elektroniky, software, si pronajímají prostory za zvýhodněný nájem a využívají zázemí a poradenské služby. „Hlavním cílem je pomoci inovačním firmám při jejich zakládání a rozvoji a napomáhat rychlé aplikaci výsledků výzkumu a vývoje do praxe,“ řekl ředitel městského útvaru koordinace evropských projektů Erich Beneš. Podle něj je plzeňský areál díky naplněnosti jedním z nejúspěšnějších v ČR, srovnatelný s Brnem.

Třetí etapa, kterou také podpořil 75 procenty operační program Podnikání a inovace, má 2000 m2 laboratorních, zkušebních a vývojových dílen a kanceláří. Projektovanou cenu 126 milionů korun se díky konkurenci stavebních firem podařilo výrazně snížit.

Městský VTP není finančně závislý na městu, nevytváří zisk, ale nesmí prodělávat. Kromě univerzity a jejích čtyř nových výzkumných center má vazbu na řadu firem z Borských polí. Po uplynutí deseti let takzvané udržitelnosti vyžadované kvůli dotacím z EU může město objekty prodat, ale nepočítá s tím.

Plzeň plánovala ještě čtvrtou etapu VTP. Loni na podzim ale rozhodla, že půjde cestou kreativních inkubátorů (Centra kreativního podnikání), zaměřených například na design a oděvní průmysl, které bude EU také podporovat. Vzniknou buď v bývalém depu dopravních podniků poblíž centra, nebo v areálu bývalých kasáren Světovar. Podle Petra Koláře z CzechInvestu budou v novém plánovacím období dotace EU na vědecké parky i inkubátory pokračovat, ale podmínky pro žadatele budou přísnější.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Čeští vývozci měli loni rekordní rok

Sdružení Czech Top 100 zveřejnilo přehled největších exportérů z České republiky. Prvenství patří opět Škodě Auto, na druhé příčce se...

Zavřít