Vědci vyvinuli plast vyrobený téměř výhradně z obnovitelných zdrojů a oxidu uhličitého

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Pro lidstvo jsou požehnáním, pro přírodu prokletím. Ano, hovoříme o plastech. Díky jejich výrobě mají práci miliony lidí, dalším miliardám pak usnadňují život. Příroda naopak trpí jak při jejich zpracování (od těžby ropy, přes rafinerie, až po továrny na výrobu plastů), tak při používání a likvidaci. Právě na ekologickou výrobu plastů se zaměřili vědci společnosti Siemens. Výsledkem jejich práce je recept na plast vyrobený téměř výhradně z obnovitelných zdrojů a oxidu uhličitého.

Prvním výrobkem z nového druhu ekologického plastu je kryt vysavače. Navzdory lehce odlišným vlastnostem oproti běžně používaným plastům se tento kompozit hodí i do sériové výroby
Prvním výrobkem z nového druhu ekologického plastu je kryt vysavače. Navzdory lehce odlišným vlastnostem oproti běžně používaným plastům se tento kompozit hodí i do sériové výroby. Zdroj: Siemens

Tento nový druh plastu má primárně sloužit jako náhrada za akrylonitril-butadien-styren, pro který se používá spíše zkratka ABS. Ačkoliv název plastu běžnému uživateli pravděpodobně nic neřekne, jsme výrobky z něj doslova obklopeni. Z ABS se vyrábí například nábytek, kufry, součástky do automobilů, přilby nebo kostičky stavebnice Lego. Jako většina plastů se i ABS vyrábí z ropy.

Ekologická varianta ABS, kterou vyvinula společnost Siemens, je kompozit vyrobený ze dvou materiálů. Prvním je polyhydroxybutyrát (PHB), který se vyrábí z palmového oleje či škrobu. Výhodou PHB je nejen produkce z obnovitelných zdrojů, ale i vysoká míra biologické odbouratelnosti a mechanické vlastnosti velmi podobné polypropylenu. Pro plnohodnotné nahrazení ABS je však samotný PHB příliš křehký. Proto k němu byl přidán ještě polypropylen karbonát (PPC), díky němuž je výsledný plast měkčí. Jednou z hlavních složek pro výrobu PPC je oxid uhličitý, jenž představuje 43 % hmotnosti tohoto plastu. CO2 pro jeho výrobu se získává separací z emisí továren a elektráren.

Výsledný kompozit PPC a PHB tvoří z více než 70 % obnovitelné materiály. Dalším cílem vývojářů je nahradit ekologickými kompozity i jiné druhy běžně užívaných plastů.

Jednou ze složek kompozitu je plast PPC, který se vyrábí z oxidu uhličitého separovaného z emisí. Výhodou je nejen ekologický aspekt jeho výroby, ale také prakticky nevyčerpatelnost zdroje.
Jednou ze složek kompozitu je plast PPC, který se vyrábí z oxidu uhličitého separovaného z emisí. Výhodou je nejen ekologický aspekt jeho výroby, ale také prakticky nevyčerpatelnost zdroje. Zdroj: Siemens
Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...