PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

V Praze se dnes otevře nové centrum robotiky a kybernetiky ČVUT

V pražských Dejvicích se dnes slavnostně otevře nová budova Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického (ČVUT). Výukové a výzkumné centrum, jehož stavba stála zhruba 1,5 miliardy korun, bude usilovat o převedení vědecko-technologických znalostí do praxe. Mělo by podpořit digitalizaci průmyslu, která patří k současným prioritám vlády.

Slavnostní akce se má zúčastnit i prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Institut CIIRC má fungovat jako ústřední pracoviště špičkové vědy, kde najdou zázemí akademici i studenti napříč obory. V jeho čele stojí bývalý šéf katedry kybernetiky fakulty elektrotechnické Vladimír Mařík.

Institut byl zřízen v červenci 2013. Jeho zaměstnanci zatím pracovali v dočasných prostorech v různých budovách ČVUT v Praze. Nyní se jich do nové budovy stěhuje asi 140, v květnu by se do ní měl přemístit i rektorát ČVUT. V řádu pěti let by v budově mohlo pracovat asi 350 zaměstnanců. Zázemí nabízí prostory pro zhruba 1650 lidí, tedy i studenty.

ČVUT usilovalo o financování tohoto projektu z evropských dotací operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, ale vzhledem k náročnosti projektu a napjatému termínu poskytla nakonec dotaci vláda ze státního rozpočtu. Stát tak za stavbu zaplatil přibližně jednu miliardu korun a ČVUT dalších zhruba 400 milionů korun.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Čtvrtletní zisk PKN vzrostl o 470 procent

Čistý zisk největší polské rafinérské společnosti PKN Orlen v prvním čtvrtletí vzrostl na 1,92 miliardy zlotých (12,2 miliardy Kč) z...

Zavřít