PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

V Jihlavě začíná fungovat Vědeckotechnický park za 400 milionů

Do nového Vědeckotechnického parku Vysočina v Jihlavě se přihlásilo prvních šest firem. Do dvou let by jich v tomto pracovišti vybaveném laboratořemi, kancelářemi a datovým centrem mělo působit 30 až 40. Projekt dotovaný unií zastřešuje Energoklastr. Park zaměřený na technologie v energetice stál kolem 400 milionů korun bez DPH.

Pracoviště umožní propojení výzkumu a škol s podnikateli. Mezi prvními nájemníky, kteří v něm budou působit od července, jsou firmy zaměřené na obnovitelné zdroje a zpracování biomasy, strojírenství a informační technologie. „Hledáme další partnery, další firmy, ať už nájemce nebo partnery pro výzkum, pro testování, pro měření,“ uvedl Jan Rakušan z dozorčí rady Energoklastru. Do konce roku bude park ve zkušebním provozu, naplno bude fungovat od ledna 2015. Výhledově by v něm mělo vzniknout 100 až 200 pracovních míst.

Areál postavený na pozemcích průmyslové zóny v Hruškových Dvorech nabízí 600 metrů čtverečních kancelářských ploch a 1780 metrů čtverečních laboratoří, které jsou vybaveny přístroji celkem za 145 milionů korun. „Některé přístroje jsou špičkové, jsou třeba jen čtyři v republice,“ řekl Boris Šimák, předseda správní rady Energoklastru. Mezi ně patří kupříkladu spektrometr umožňující výzkum struktury materiálů.

Vědeckotechnický park Vysočina (vizualizace: vtpvysocina.eu)

Vědeckotechnický park Vysočina (vizualizace: vtpvysocina.eu)

Nositelem projektu je obecně prospěšná společnost Energoklastr CTT Vysočina. Mezi hlavní partnery patří Mendelova univerzita v Brně, pražské České vysoké učení technické a Centrum pro výzkum, vývoj a inovace. Podle Šimáka je jihlavský park jedním z nejmodernějších ve střední a východní Evropě. Pracovní týmy budou zaměřené na nanotechnologie, biotechnologie, informatiku a energetiku.

Park má tři části. Biolaboratoře jsou v budově postavené ze dřeva, další laboratoře zaměřené na využívání biomasy a datové centrum vznikly v hale ze železa a betonu. K vytápění areálu bude sloužit odpadní teplo z používaných technologií. Poslední část parku tvoří sklady a garáže.

Podle Společnosti vědeckotechnologických parků ČR funguje na Vysočině podnikatelský park v Havlíčkově Brodě, provozuje ho Výzkumný ústav bramborářský. V Jihlavě má letos vzniknout ještě vědeckotechnický park pro firmy zaměřené na strojírenství, elektrotechniku a informační technologie. Na něj dostalo CGMC, družstvo z evropských fondů 270 milionů korun.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
E.ON získal stoprocentní podíl ve společnosti Lumen Energy

Koncern E.ON Energie získal stoprocentní podíl ve společnosti Lumen Energy, která patří k největším alternativním obchodníkům s energií. Firma dosud...

Zavřít