V Jeseníkách testovali elektrobus společnosti SOR Libchavy

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Nový elektronický autobus českého výrobce by mohl vozit cestující na Praděd a přitom neničit ovzduší zplodinami. Vše je otázka financí.

Český výrobce autobusů SOR Libchavy nabídl autobusovému dopravci Arriva Morava elektrický autobus SOR EBN 9,5. Začátkem září jej představitelé obou společností předvedli na zkušební jízdě z Karlovy Studánky na Ovčárnu a zpět zástupcům Moravskoslezského kraje, Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky a státní správy a samosprávy.

Elektrobus SOR EBN 9,5. Zdroj: Arriva Morava
Elektrobus SOR EBN 9,5. Zdroj: Arriva Morava

Nízkopodlažní vozidlo je vybaveno plošinou pro bezbariérový přístup, rotačním elektrickým motorem s maximálním výkonem sto osmdesát kilowattů, jehož dojezdová vzdálenost na jedno nabití činí sto čtyřicet až sto šedesát kilometrů. Pro Jesenicko a okolí by tak tento autobus představoval zdravý komfort. „Omezená hlučnost a nulové zplodiny, to je pro Jeseníky ideální,“ sdělil generální ředitel Arriva Morava Miloš Hnilica.

Vedení společnosti Arriva Morava pořádá od roku 2012 pro osoby s omezenou pohyblivostí pravidelné výjezdy na nejvyšší horu Moravy na trase Karlova Studánka – Malá Morávka – Praděd a zpět. V prvním roce se uskutečnily čtyři jízdy, letos zatím pět. Další dvě se plánují na úterý 24. září a 1. října 2013. „Zájem o tuto speciální přepravu každým rokem roste. K výjezdu na Praděd používáme minibus, v případě většího zájmu bychom rádi využili právě elektrobus,“ dodal Hnilica. Minibus totiž jezdí na naftu.

O pořízení elektrobusu SOR EBN 9,5 prozatím zástupci kraje i Arriva Morava jednají. Na jeho nákup potřebují dotace. Přemýšlí o využití evropských a českých dotačních programů.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...