PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

V Dukovanech obnovili v noci provoz 1. bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany skončila v noci na dnešek odstávka prvního bloku, který podle plánu stál od 20. ledna. Elektrickou energii začal vyrábět po připojení první turbíny v 01:25, řekl ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Druhá turbína bude v tomto bloku připojena dopoledne. Kvůli odstávkám byla výroba Dukovan od 12. května, kdy se podle plánu zastavil i čtvrtý blok, na poloviční úrovni.

Štěpná reakce byla v reaktoru prvního bloku obnovena v pondělí, po 122 dnech. Do dnešních 07:00 se blok podle mluvčího dostal na 26 procent výkonu, naplno by měl fungovat do konce týdne.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Odstávka čtvrtého bloku potrvá 120 dní.

V prvním bloku vykonali specialisté během odstávky velký rozsah prací. Kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé uskutečnili 45 významných technických akcí, kontrolovali i tlakovou nádobu reaktoru. Uskutečnila se také modernizace centrální čerpací stanice, kvůli níž musely v elektrárně 50 dní stát dva bloky. Náročné bylo podle mluvčího rovněž ověření stavu generátoru, kvůli němuž muselo být těžké zařízení přepraveno do plzeňského závodu výrobce a pak zpátky do elektrárny.

Elektrárna potřebuje letos získat nové povolení provozu ke třem ze svých čtyř bloků; pro první blok už povolení má od loňského března. Aktualizovanou dokumentaci pro druhý blok Dukovan chtějí energetici předat Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) do konce měsíce.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Teplická keramička díky investici příjme až tři desítky pracovníků

Teplická keramička Ideal Standard zahájila v závodě investici za 150 milionů korun. Zvýší tak kapacitu a kvalitu výroby, vzniknou až...

Zavřít