PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

V ČR se vloni postavilo o desetinu méně výrobních hal

Plocha nově postavených výrobních hal a skladů v Česku loni meziročně klesla o 9,1 procenta na 497.000 metrů čtverečních. V rámci středovýchodní Evropy to byla necelá čtvrtina. Podíl volných ploch meziročně mírně klesl na 4,8 procenta. V regionu naopak vzrostl na 6,1 procenta. Na setkání s novináři to dnes sdělila realitní poradenská společnost Cushman & Wakefield. Do regionu se kromě Česka počítá Slovensko, Polsko, Maďarsko a Rumunsko.

Plocha nově postavených hal a skladů v Česku zhruba odpovídá rozloze 11 Václavských náměstí v Praze. „Meziroční pokles je způsoben hlavně pomalým procesem stavebního povolování a relativním nedostatkem nových pozemků,“ uvedl vedoucí pronájmu průmyslových ploch ve střední a východní Evropě Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil. Loňský rok byl podle něj i tak třetí nejlepší od roku 1998, kdy společnost začala tyto údaje sledovat. „V rekordním roce 2007 v Česku vyrostlo dokonce přes 900.000 metrů čtverečních nových ploch, ale to bylo způsobeno realitní bublinou. Není předpoklad, že bychom se v blízké době na takovou úroveň dostali,“ uvedl dále Hlobil. V poměru k počtu obyvatel podle něj stavělo Česko nejvíce v regionu.

Nově se v Česku loni pronajalo necelých 1,4 milionu metrů čtverečních, meziročně o dvě procenta méně. Na výrobce připadala necelá třetina této plochy, zbytek si pronajali distribuční nájemci. „Roste obliba severozápadních Čech a okolí dálnice D8. Zavedené lokality jako území od Plzně po hranici s Německem a okolí Prahy nebo Brna ale fungují i nadále dobře,“ dodal Hlobil. Největší podíl nájemců připadal na logistické distribuční firmy (takzvaní 3PL operátoři, například DHL), následovaly maloobchod (například Makro nebo Sportisimo), e-shopy (Tchibo nebo Internet Mall) a sektor automotive (Grupo Antolin nebo Hanon Systems Autopal).

Největší rozlohu nových pronajatých ploch v regionu mělo Polsko. Spolu s Českem měly ve středovýchodní Evropě přes tři čtvrtiny všech pronájmů.

Z jednotlivých developerů měli na loňské nové výstavbě v Česku největší podíl Panattoni (29 procent), CTP Invest (23 procent), Prologis (14 procent) a P3 (deset procent).

Nejvyšší dosahované nájemné v Česku loni nepatrně vzrostlo na 105 korun za metr čtvereční měsíčně. V Polsku a na Slovensku bylo téměř o desetinu nižší.

V současnosti se ve středovýchodní Evropě nachází zhruba 22 milionů metrů čtverečních moderních průmyslových ploch postavených v posledních 15 letech. Na Česko připadá necelých 30 procent. „Region tak dohání vyspělé Německo, které má k dispozici 25,5 milionu metrů čtverečních a v počtu obyvatel je srovnatelné s regionem,“ doplnil Hlobil.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Vítkovice Heavy Machinery dokončily druhý odlitek pro přehrady v USA

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group dokončila druhý velmi složitý odlitek, který bude součástí renovace...

Zavřít