Úspěchy českých firem v zahraničí: pardubický JHV Engineering v Brazílii

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[SERIÁL] Každý zahraniční trh má svá specifika a ta musí české exportující firmy akceptovat. Zpovídali jsme úspěšné české firmy, kterým se povedlo do zahraničí proniknout. Jaké překážky musely zdolávat a co rozhodlo o jejich úspěchu? Odpovědi na tyto otázky budou součástí nového seriálu o úspěších českých firem v zahraničí. V dnešním díle se budeme věnovat Brazílii a pardubické společnosti JHV Engineering.

Pardubická společnost JHV Engineering, známá také výrobou kloubového autobusu, který loni zdobil český dům na olympijských hrách v Londýně, je zaměřená na vývoj a výrobu jednoúčelových strojů. JHV Engineering podepsala koncem loňského roku kontrakt s brazilskou společností Tenneco na dodávku výrobní linky na plnění tlumičů olejem. Hodnota zakázky byla 4 miliony korun, přičemž se česká společnost na území Latinské Ameriky ujmula následně také školení pro tamní obsluhu této linky.

Jaká Vaše silná stránka rozhodla o získání této zakázky?

Pavel Štefan: Už léta spolupracujeme s českou pobočkou firmy Tenneco – Monroe Hodkovice nad Mohelkou. Pro tuto firmu jsme již stavěli podobné 3 stroje. Firma Tenneco se pak na nás loni obrátila se svou vizí globální spolupráce dodavatelů, kdy jsou celosvětově vytipováni nejlepší dodavatelé pro dané zařízení a tito jsou pak nabídnuti jednotlivým závodům. Takto se na nás dostala brazilská pobočka firmy Tenneco a obrátila se na nás s poptávkou stroje, se kterým jsme v rámci tohoto výběru uspěli, tj. plničky oleje válců automobilových tlumičů. O získání této zakázky rozhodla naše dobrá práce pro místní pobočku a organizační rozhodnutí koncernového vedení firmy. A naší konkurenční výhodou byly zkušenosti s těmito zařízeními, znalost problematiky a v neposlední řadě dobré obchodní vztahy s firmou Tenneco.

Čtěte také: Úspěchy českého průmyslu v zahraničí: Brazílie

S jakými překážkami jste se museli na brazilském trhu vypořádat?

Pavel Štefan: Na plné zodpovězení této otázky si ještě budeme muset počkat. Zatím máme pouze zkušenosti s komunikací s brazilskými kolegy kolem zadání parametrů stroje a získávání dalších technických a organizačních informací. Musím konstatovat, že kolegové jsou velmi milí a přátelští, ale dostat z nich nějaké konkrétní informace, výkresy, počítačové modely či technické parametry je úkol značně obtížný. Zvláště, když tyto informace potřebujete v reálném čase. Zde je velmi znát rozdílný přístup k životu a životní filozofii, kdy naše orientace na výkon, časové plány a zisk naráží na latinskoamerickou pohodu, klid a přístup k řešení problémů, že zítra je taky den. Takové to španělské „mañana“.

Příští týden

Těšit se můžete na indický a irácký trh ze zkušeností společnosti Škoda Auto.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...