Úspěchy českého průmyslu v zahraničí: Thajsko

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[SERIÁL] Přinášíme pokračování úspěšného seriálu o světových zemích, které jsou ve vzájemné obchodní spolupráci s Českou republikou. Můžete se těšit na země, které jsou dle MPO vedené jako zájmové pro českou spolupráci, tedy země se zvýšeným potenciálem růstu vývozu. Jaká jsou specifika těchto zemí? Do čeho hodlají místní vlády ve velkém investovat? Které české firmy zaznamenaly v těchto zemích úspěch? To vše a mnohem více prozradí i dnešní díl, tentokrát zaměřený na Thajské království. 

Thajsko v číslech

Oficiální název: Thajské království
Rozloha: 513 tis. km2
Počet obyvatel: 67 milionů
Podíl ekonomicky činného obyvatelstva: 70,9 %
Míra nezaměstnanosti: 1,1 % (odhad)
Úřední jazyk: Thajština
Peněžní jednotka: Baht (THB)
Aktuální kurz dle ČNB (8.2.2013): 100 THB = 63,4 CZK

Ekonomika země

Země spadající v průběhu 90. let mezi tzv. asijské tygry si, především rozvojem průmyslové produkce, drží relativně vysoké tempo růstu ekonomiky až do dnešních dnů. Thajsko je silně proexportní zemí, v dnešní době se zaměřuje především na export osobních automobilů, počítačové techniky a spotřební elektroniky. Vysoký podíl na tvorbě HDP má vedle průmyslu i turismus. Jen v roce 2010 přijelo do Thajska 16 milionů zahraničních cestovatelů.

Tabulka: Vybrané makroekonomické ukazatele

Zdroj: http://www.businessinfo.cz/; NESDB

Průmysl země

Nejvýznamnější průmyslová odvětví v Thajsku jsou textilní a oděvní průmysl, potravinářský a konzervárenský průmysl, elektronický a elektrotechnický průmysl, automobilový průmysl, petrochemický průmysl, výroba stavebních hmot a šperkařský průmysl.

Si Lom – sathonské obchodní centrum v Bangkoku. Foto: Paul_012
Si Lom – sathonské obchodní centrum v Bangkoku. Foto: Paul_012

Energetika

V Thajsku dominují především plynové elektrárny, které produkují cca 28 procent celkové vyrobené elektřiny. Důležitým zdrojem energie jsou také tepelné elektrárny (12 procent) a dále vodní elektrárny (5 procent). Z důvodu úspor omezených zdrojů fosilních paliv velké množství elektrické energie Thajsko také dováží. Celkové současné instalované kapacity jsou kolem 26 GW. Z důvodu růstu Thajského hospodářství a s tím souvisejícího růstu spotřeby elektrické energie se očekává do roku 2016 nárůst instalovaných kapacit na 46 GW. Kolem roku 2020 se plánuje dostavba první jaderné elektrárny.

Doprava

V Thajsku se nachází celkem 180 tisíc kilometrů silnic, z čehož je cca 45 tisíc s pevným povrchem a zhruba 450 km dálnic. Železniční síť je dlouhá 4 tisíce kilometrů. Z oblasti letectví se nachází v Thajsku 5 mezinárodních letišť, jedním z nich je i nové letiště Suvarnabhumi, otevřené v roce 2006, které nyní slouží jako největší centrum nákladní letecké dopravy v JV Asii. Z lodní dopravy lze využít cca 4 tisíce kilometrů vodních cest.

Čtěte také předchozí díly seriálu:

Spolupráce České republiky s Thajskem

Thajsko je v rámci objemu obchodu 24. největším obchodním partnerem ČR.

Z České republiky se do Thajska nejvíce vyváží čerpadla, zbraně, elektrické přístroje a sušené mléko a syrovátka. Zpět k nám putují nejvíce zařízení pro televizní kamery a paměťové jednotky.

Tabulka: Vývoj vzájemného obchodu (v mil. USD)

Zdroj: http://www.businessinfo.cz/; MPO ČR

Perspektivní odvětví pro české investice v Thajsku:

 • Energetika
 • Automobilové součástky a příslušenství
 • Laboratorní a vědecké přístroje
 • Zařízení pro ochranu životního prostředí
 • Medicínská technika a vybavení nemocnic
 • Systémy pro vodní hospodářství
 • Obráběcí stroje
 • Potravinářské stroje
 • Textilní stroje
 • Zbraně
 • Dopravní zařízení
 • Spotřební zboží
 • Cestovní ruch

Realizované projekty

Jednou z firem zapsaných do historie thajského průmyslu je brněnská strojírenská společnost Ekol, která v roce 2006 uzavřela nedaleko Bangkoku kontrakt za zhruba 100 milionů korun. Předmětem zakázky byla dodávka a instalace 25MW parní turbíny do papírny rodinné firmy Hiang Seng Fibre Coontainer. Ještě v témž roce byla zahájena modernizace turbíny spojená se zvýšením výkonu na 36 MW. Tato rekonstrukce byla úspěšně dokončena v roce 2007. Přesné výše tržeb z této zakázky v jednotlivých letech jsou: 59 milionů (2006), 6,3 milionu (2007), 0,5 milionu (2010) a 1,2 milionu (2011). Důležitým prvkem pro získání zakázky byla především evropská kvalita, která rozhodla před čínskou konkurencí. „Výrobky čínského strojírenství nemají v Thajsku dobrou pověst, jsou sice levné, ale velmi často životu nebezpečné,“ řekl jednatel společnosti Stanislav Veselý.

Aktivní je v Thajsku i společnost TS Plzeň (dříve Škoda TS), která dodává již od 30. let minulého století do Thajska své cukrovary. V současné době jich je na zdejším území 8 funkčních, přičemž poslední dodávky se uskutečnily v letech 2001 a 2004 (6válcový mlýn pro E-SAAN Sugar Factory) a v roce 1994 (6ti válcový mlýn pro Pranburi Sugar Factory).

V Thajsku je aktivních i několik dalších českých firem. Zajímá-li vás zdejší hospodářství a další české firmy propojené s touto zemí, více informací naleznete na stránkách MPO a BusinessInfo.cz.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...