Úspěchy českého průmyslu v zahraničí: JAR

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[SERIÁL] Přinášíme pokračování úspěšného seriálu o světových zemích, které jsou ve vzájemné obchodní spolupráci s Českou republikou. Můžete se těšit na země, které jsou dle MPO vedené jako zájmové pro českou spolupráci, tedy země se zvýšeným potenciálem růstu vývozu. Jaká jsou specifika těchto zemí? Do čeho hodlají místní vlády ve velkém investovat? Které české firmy zaznamenaly v těchto zemích úspěch? To vše a mnohem více prozradí i dnešní díl, tentokrát zaměřený na Jihoafrickou republiku. 

JAR v číslech

Oficiální název: Jihoafrická republika
Rozloha: 1 129 tis. km2
Počet obyvatel: 50,6 milionu
Podíl ekonomicky činného obyvatelstva: 36,5 %
Míra nezaměstnanosti: 25 %
Úřední jazyk: Angličtina, Afrikánština, IsiZulu, Sesotho
Peněžní jednotka: Jihoafrický Rand (ZAR)
Aktuální kurz dle ČNB (4.2.2013): 1 ZAR = 2,13 CZK

Ekonomika země

Ekonomickou významnost země nejlépe vystihují statistiky HDP, ve kterých se JAR podílí z 23 procent na tvorbě afrického HDP a pouze z 0,5 procenta na tvorbě celosvětového HDP. Jihoafrická republika je tak často označována za motor afrických zemí. Největší podíl na tvorbě HDP má terciální sektor, především pak bankovní a finanční služby (cca 21 procent).

Tabulka: Vybrané makroekonomické ukazatele

Zdroj: http://www.businessinfo.cz/; OECD Country Statistical Profiles: Key Tables 2011

Průmysl země

Z průmyslu dominuje především zpracovatelský průmysl (16,3 procenta), pronásledovaný průmyslem těžebním (7,1 procenta). Většina průmyslové výroby je soustředěna do oblastí Gauteng, Kapské město, Durban a Port Elizabeth.

Johannesburg – ekonomické centrum subsaharské Afriky
Johannesburg – ekonomické centrum subsaharské Afriky. Foto: Evan Bench

Energetika

Elektrická energie je v JAR vyráběna z 92 procent v tepelných elektrárnách, ze 3 procent v jedné jediné jaderné elektrárně v Koebergu, a zbylých 5 procent v plynových, vodních a přečerpávacích vodních elektrárnách. Výrobu elektrické energie zajišťuje z 95 procent státní firma Eskom s roční kapacitou 36 GW.

Významná je těžba uhlí, ve které je JAR 5. největším producentem na světě. Se světovým podílem 5,3 procenta se zásoby odhadují na dalších 150 let.

Doprava

Dopravní infrastrukturu v JAR, která je na africkém kontinentě tou nejmodernější, zajišťuje státní podnik Transnet. Přesto během následujících let počítá Transnet s obrovskými investicemi v celkové výši 300 mld randů. 80 procent nákladů se přepraví prostřednictvím silniční sítě.

Spolupráce České republiky s JAR

Počátky vzájemné obchodní výměny se datují prakticky k počátku 90. let minulého století. Do roku 2004 převažovala pasivní bilance v rámci vzájemného obchodu, kterou od následujícího roku vystřídala bilance již aktivní. Z JAR se dováží především suroviny a materiály a do JAR se z ČR vyváží různé stroje a zařízení.

Tabulka: Vývoj vzájemného obchodu (v tis. USD)

Zdroj: http://www.businessinfo.cz/; MPO ČR

Perspektivní odvětví pro české investice v JAR:

  • Těžební sektor – zařízení pro těžbu a přepravu černého uhlí
  • Energetika – výstavba nových elektráren
  • Infrastruktura
  • Dodávky technologického zařízení
  • Dodávky dopravních prostředků
  • Oblast úpravy vody

Čtěte také předchozí díly seriálu:

Realizované projekty

Prosadit se na trhu Jihoafrické republiky je opravdu obtížné. Své o tom ví i sklářská společnost Crystalex, která na jihoafrický trh dodávala své sklo ještě před svým ukončením provozu, které se uskutečnilo v roce 2009. V roce 2007 v Jihoafrické republice prodal

Crystalex sklo v celkové hodnotě sedmi milionů korun a počítal s nárůsty v letech následujících. I díky následné několikaměsíční odstávce se ale dodávky utlumily a pokračovaly až po obnovení provozu v roce 2010. „I když to možná bude pro někoho překvapením, tak JAR je spolehlivým a kultivovaným trhem. Obchodní jednání jsou na velmi dobré úrovni, protože Jihoafričané přesně vědí, co chtějí. A neexistuje problém s platbami,“ zmínil bývalý generální ředitel Crystalexu Ivan Konečný.

Dále se z českých firem angažují na jihoafrickém trhu firmy jako Foxconn CZ, Valeo Autoklimatizace, Siemens Elektromotory, Matsushita Communication, Robert Bosch CR, Barum Continental, MetalimexMoravia Steel.

V Jihoafrické republice je aktivních i několik dalších českých firem. Zajímá-li vás zdejší hospodářství a další české firmy propojené s touto zemí, více informací naleznete na stránkách MPO a BusinessInfo.cz.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...