PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Sedmnáct procent ředitelů si myslí, že se kvalita technického školství ve srovnání se stavem před deseti lety zlepšila. Podle 29 procent ředitelů naopak nastalo prudké zhoršení, dalších 31 procent respondentů hovořilo o mírném zhoršení. Zhoršení zaznamenaly tři čtvrtiny velkých strojírenských firem, zlepšení vnímá jen desetina podniků.

Kvalita odborného vzdělání, které absolventi škol získají, se podle ředitelů pohybuje na průměrné až mírně nadprůměrné úrovni. Nejlépe hodnotili úroveň vysokých škol, nejhůře na tom byla odborná učiliště.

Ve snaze získat nové zaměstnance 68 procent strojírenských firem nějakou formou spolupracuje se školami. Z velkých strojírenských podniků to dělají více než čtyři pětiny. Nejčastěji nabízejí praxi jako součást výuky. Inzerují také pracovní místa přímo ve školách a organizují exkurze studentů na pracovištích.

Ministerstvo školství se od nástupu současné vlády k moci snaží o rozvoj technického vzdělávání a zvýšení atraktivity těchto oborů. Loňský rok byl proto vyhlášen Rokem technického vzdělávání.

Více než tři čtvrtiny ředitelů strojírenských firem jsou ale podle průzkumu přesvědčeny, že přístup vlády k nedostatečnému počtu studentů technických oborů se nezměnil. Vedle malého zájmu dětí o tyto obory hrají roli také obecně slabší populační ročníky. Bezmála tři čtvrtiny šéfů zastávají názor, že náplň technického školství neodpovídá potřebám pracovního trhu.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Stavba
Objem zadaných veřejných zakázek ve stavebnictví klesl o třetinu

Veřejní investoři zadali letos do konce listopadu stavebním firmám 4343 zakázek za 82,3 miliardy korun. Jejich hodnota meziročně klesla o...

Zavřít