Tři důvody proč při obrábění kovů dezinfikovat chladicí emulze a řezné kapaliny

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

V kovoobráběcím průmyslu jsou přesnost a rychlost dvěma z nejdůležitějších výkonových parametrů. Současně je žádoucí zabránit jakékoli změně struktury obráběných materiálů i obráběcích nástrojů.

Zásadní roli proto v celém procesu obrábění hrají chladicí emulze a řezné kapaliny. Jejich nechemická dezinfekce je pro výrobní firmy cestou, jak snížit výrobní náklady a ochránit zdraví zaměstnanců.

Řezné kapaliny a chladicí emulze obsahují kromě vody a olejů další přísady, jako jsou například emulgátory, stabilizátory a antikorozní přísady. Pokud nejsou pravidelně dezinfikovány, dojde v jejich prostředí k rozmnožení bakterií a plísní. To má za následek mj. zápach, zhoršenou funkci a zanesení systémů.

Proto se do kapalin a emulzí přidávají chemické přípravky (biocidy), které růstu bakterií a plísní zabraňují. Problémem je, že aerosoly, které tyto biocidy uvolňují, představují zdravotní riziko. Při dlouhodobém působení způsobují personálu dýchací obtíže, záněty, podráždění pokožky a alergické reakce, mohou vyvolat i rakovinu plic. Zaměstnanci, kteří jsou těmto látkám vystaveni, jsou častěji nemocní a chybí ve výrobním procesu.

Řešením popsaného problému je výměna chemických biocidů za nechemickou dezinfekci, která je bezpečná, nezatěžuje životní prostředí a lze ji bezpečně používat trvale. Řeč je o využití UV záření.

Hlavní výhody UV dezinfekce:

  1. Prodloužení životnosti chladicích emulzí a řezných kapalin, (z toho vyplývající)
  2. snížení výrobních nákladů a
  3. prevence onemocnění výrobního personálu.

UV technologie nevytváří nežádoucí vedlejší produkty, nevyžaduje skladování a její instalace je jednoduchá a rychlá. Dezinfekční jednotky na úpravu chladicích emulzí a řezných kapalin pokrývající potřeby těch nejmenších i těch největších výrobních firem.

Odborníci na nechemickou dezinfekci

Pro více informací o problematice dezinfekce chladících emulzí a řezných kapalin, ale také např. dezinfekce vody či vzduchu, kontaktujte společnost LIFETECH, přímý telefon 702 043 173. Česká vývojová a výrobní společnost se specializuje na nechemickou dezinfekci pitných, průmyslových a bazénových vod pomocí UV záření a pokročilých oxidačních technologií. Rovněž se specializuje na dezinfekci všech typů prostor a vzduchotechniky pomocí UV záření.

E-mail
Facebook
Twitter
LinkedIn
Mohlo by vás zajímat...

Reklama

Lifetech s.r.o.
Lifetech s.r.o.
LIFETECH je česká firma, působící více než 25 let v oblasti dezinfekce a deodorizace vzduchu a vody. Vyrábí zařízení postavená na moderních ozonových, UV a AOP technologiích (Advanced Oxidation Process - Pokročilý oxidační proces). Vyvíjí a vyrábí vysoce kvalitní produkty jako jsou nízkotlaké a středotlaké UV lampy, generátory ozonu s výkonem do desítek kg 03/h a zařízení AOP schopná zpracovávat prakticky neomezené množství vody.