PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Trh robotů se prý v Japonsku za nejbližších pět let ztrojnásobí

Japonský trh s roboty se podle odhadů odborníků za nejbližších pět let ztrojnásobí a v roce 2020 bude mít hodnotu 2,4 bilionu jenů (asi 552 miliard korun). Převládat budou stále roboty pro průmyslovou výrobu. Vyplývá to z informací, které byly dnes zveřejněny na odborné konferenci o robotice na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Počet průmyslových robotů prodaných po celém světě loni poprvé překročil 240.000 kusů. Největší poptávka je v automobilovém průmyslu. V Evropě se prodalo téměř 50.000 jednotek.

Podle generálního ředitele pražské kanceláře JETRO (Japan External Trade Organization) Tadašiho Murakamiho v ČR působí 230 japonských firem, mezi kterými je 98 výrobců s vlastními výrobními závody.

„Na 80 procent z těchto výrobců je z automobilového průmyslu, kde je robotizace velmi důležitá, a polovina těchto firem je napojena na německé výrobce,“ uvedl Murakami. JETRO podporuje vzájemný obchod mezi Japonskem a ostatními zeměmi.

Jiří Krechl z CzechInvestu ujistil, že ČR chce s Japonci spolupracovat. „Máme nedostatek lidských zdrojů na opakované situace, v tom vidím velkou příležitost na nasazování robotů,“ podotkl Krechl. Spolupráci s Japonskem chce zaměřit na oblast umělé inteligence a kybernetickou bezpečnost.

Podle japonského velvyslance v ČR Tecua Jamakawy mají Česko a Japonsko hodně společného. Jsou to vysoce industrializované země, Japonsko prý nemá přírodní zdroje a Česko jich má málo. „Pořád musíme řešit produkty s přidanou hodnotou a zaměřovat se na efektivitu,“ podotkl Jamakawa.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Fisker chce konkurovat Tesle modelu S.
Fisker plánuje návrat na trh s elektromobily

Henrik Fisker, jehož firma na výrobu elektromobilů v roce 2013 zkrachovala, se hodlá vrátit na trh. Tento týden oznámil, že...

Zavřít