PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Park vědy v Roztokách se může rozrůst už příští rok

Třetí etapa realizace stavby Parku vědy v Roztokách u Prahy by mohl začít vznikat ve druhé polovině příštího roku. Projekt za stovky milionů korun je zaměřen na vývoj a výzkum v elektronice a strojírenství.

Firma Trigema, pod niž spadají i dva dříve postavené parky, čeká na vypsání dotačních programů. O dotace požádá zřejmě ve druhé polovině tohoto roku, řekl generální ředitel Trigemy Marcel Soural. Plánovaný areál bude určen například pro vývoj strojírenství, ale nabízet bude i prostor výzkumníkům z oboru elektroniky, informačních technologií, elektrotechniky a nanotechnologie. Celkově areál nabídne přes 400 pracovních míst a další práci pro subdodavatelské firmy. „Areál bude plně otevřený veřejnosti a v rámci výstavby dojde k jeho kompletní revitalizaci a vylepšení současného zanedbaného brownfieldu,“ uvedl Soural. Park má totiž vzniknout v průmyslovém areálu s nevyužitými výrobními halami. Podobným místům se říká brownfieldy.

Záběr z právě dokončené budovy druhé etapy stavby Parku vědy z 9. října 2014. Foto: Trigema

Záběr z právě dokončené budovy druhé etapy stavby Parku vědy z 9. října 2014. Foto: Trigema

V přízemí budov vzniknou nebytové prostory, které budou obsazeny obchody a provozovnami sloužícími vědeckým pracovníkům i obyvatelům Roztok. Plánovaná jsou také místa pro venkovní posezení, víceúčelové hřiště či rozsáhlé zelené plochy včetně nového, veřejně přístupného parku. Součástí projektu je také mateřská školka pro roztocké děti. Společnost se bude podle Sourala rovněž finančně spolupodílet na rozvoji městské infrastruktury. Pravděpodobně se zapojí do řešení odpadních vod, protože současná kapacita čistírny už nebude stačit pro nově vznikající projekty. Roztoky budou letos rozhodovat, zda zvolí variantu rozšíření čistírny, nebo vybudování nové.

V Roztokách, které mají 8000 obyvatel, nedávno vznikla petice proti vybudování tohoto parku, pod kterou se podepsalo asi 400 lidí. Po veřejné schůzce s investorem se ale – podle místostarosty Roztok Jaroslava Huka – některé argumenty vyjasnily. Obyvatelé se obávali například rozsáhlé a nevzhledné výstavby, ale na nyní zanedbaném místě by měly vzniknout tři nové budovy podle návrhu architekta Daniela Smitky.

Loni zprovozněný Park vědy Roztoky má momentálně plně obsazené výzkumné prostory a nabízí pouze volné kanceláře. Zkoumají se v něm technické inovace ekologických, energeticky účinných a bezpečnějších motorů a jejich součástí. Nyní v něm pracuje přibližně stovka lidí, z toho 11 zaměstnanců je přímo z Roztok. První vědeckotechnický park byl v Roztokách otevřen před třemi roky. I ten se věnuje vývoji pro automobilový průmysl.

Ve Středočeském kraji vzniklo minulý rok několik dalších vědeckých center, například výzkumné centrum Českého vysokého učení technického v bývalém areálu Poldi u Buštěhradu. V Dolních Břežanech u Prahy vzniká laserové centrum a ve Vestci u Prahy se do konce letošního roku otevře biotechnologické a biomedicínské centrum.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Investice do průmyslových nemovitostí byly loni rekordní

Investice do průmyslových a logistických nemovitostí loni v Evropě vzrostly meziročně o 28 procent na 21,1 miliardy eur (576,5 miliardy...

Zavřít