PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Teplárny Brno od ledna sníží plošně cenu tepla o pět procent

Sdílejte tento článek na Twitteru
19. 9. 2016, | Přidejte svůj názor

Teplárny Brno od ledna příštího roku sníží plošně cenu tepla o pět procent. Rodinný rozpočet průměrné domácnosti si díky tomu polepší zhruba o 900 korun ročně, řekl ČTK generální ředitel společnosti Petr Fajmon. Snížení ceny podle něj umožnila série opatření souvisejících se zvýšením efektivity při distribuci tepla, zejména přechod z parovodů na horkovody. Cenu tepla firma držela beze změny od roku 2012. Aktuálně stojí 1 GJ z primární sítě 488,3 koruny.

Teplárenský provoz Červený mlýn v Brně-Králově poli

Teplárenský provoz Červený mlýn v Brně-Králově poli. Foto: Podzemnik

Se změnou distribuce tepla městská firma začala před šesti lety. Dokončení projektu je naplánováno na rok 2020, kdy bude Brno mít čistě horkovodní síť. Celkem si tento desetiletý projekt vyžádá náklady zhruba 1,5 miliardy korun. „Přechod na horkou vodu jako topné médium přináší zákazníkům úspory v rozmezí od deseti do 15 procent. Od nového roku tak v již přepojených lokalitách zákazníci Tepláren Brno po plošné slevě ušetří až dvacet procent proti dosavadní spotřebě tepla,“ uvedl Fajmon

Mezi další faktory, které umožnily snížit cenu tepla, patří podle něj výrazné snížení provozních nákladů společnosti. „Pokud nedojde k nečekaným změnám na světovém trhu s energiemi, pak nám všechna nastavená opatření a další kroky umožní nižší prodejní cenu dlouhodobě udržet,“ dodal Fajmon. Teplárny vyrábí teplo zejména ze zemního plynu, jehož pořizovací cena výrazně klesla.

Teplárny Brno v letošní topné sezoně i přes mírnou zimu zvýšily tržby o jedno procento na 2,1 miliardy korun. Zatímco tržby za teplo mírně vzrostly, městská firma zaznamenala pokles tržeb za elektrickou energii. Teplárny Brno zásobují přibližně 92.000 brněnských domácností, dále například nemocnice, školy a úřady.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Strnadovi patří zbrojařská Czechoslovak Group nebo část Tatry

Vizitka průmyslové skupiny podnikatele Jaroslava Strnada (44), který získal firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí:

Zavřít