PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Temelín opravil potrubí jímž bere vodu z Vltavy

Jaderná elektrárna Temelín dokončila opravu dvou potrubí, jimiž přivádí vodu z Vltavy. Práce na potrubí, jímž by prošel menší člověk, trvaly tři roky a společnost ČEZ do nich investovala 235 milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Elektrárna, která od začátku roku vyrobila 7,6 terawatthodin (TWh) elektřiny, má nyní na tři měsíce odstaven reaktor ve druhém bloku.

Energetici kontrolovali a upravovali plochu o velikosti 60.000 metrů čtverečních, což odpovídá rozloze šesti českobudějovických náměstí. „Dva přivaděče dlouhé téměř šest kilometrů jsou pro nás klíčové. Do Temelína totiž přivádí vodu, bez ní by nemohla být elektrárna v provozu,“ řekl Sviták. Potrubí, u něhož se dělal nový nástřik, měří v průměru 1,6 metru.

Technici museli po trase vybudovat 20 vstupů vzdálených od sebe přibližně 300 metrů. Hlavní práce se dělaly uvnitř potrubí, jeden a půl metru pod zemí. Nejdřív ho museli vyčistit.

„Z každého třistametrového úseku to bylo 15 tun usazeného materiálu. Dělali jsme to pomocí vody stříkající pod velkým tlakem. Následovala kontrola stavu, případné opravy a další čištění. Teprve pak jsme mohli nastříkat tři ochranné vrstvy, kdy vrchní obsahuje speciální skelné čočky pro dosažení vysoké odolnosti,“ uvedl ředitel úseku Projekty jaderných elektráren Škoda Praha Invest Aleš Hadrávek. Nový nátěr vydrží až 50 let, jednou za tři roky se bude kontrolovat.

Potrubím, jež přivádí vodu z nádrže Hněvkovice do Temelína, proteče 2,5 metru krychlových vody za vteřinu, musí překonat výškový rozdíl 130 metrů. „Umístění v nadmořské výšce 510 metrů chrání elektrárnu před velkou vodou. Příkladem byl rok 2002, kdy jen v Týně měla Vltava čtyřicetkrát větší průtok než normálně a město vzdálené pět kilometrů od Temelína povodeň velmi zasáhla. Pro elektrárnu však rozvodněná Vltava nebyla problém a elektřinou dál zásobovala pětinu České republiky,“ řekl Sviták.

Temelínská elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Avia začne na podzim vyrábět modernizovaný model

Český výrobce nákladních aut Avia představil stavebním veletrhu CTT Moskva svůj první modernizovaný model pod novým vlastníkem Czechoslovak Group. Facelift...

Zavřít