PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Tatra chce letos obnovit dodávky automobilů do Indie

Sdílejte tento článek na Twitteru
23. 1. 2015, | Přidejte svůj názor

Kopřivnická automobilka Tatra by v letošním roce chtěla dodat do Indie 250 až 300 kusů vozidel či komponent pro jejich montáž. Společnost by tak obnovila dodávky vozů do Indie po více než dvou letech. Tatrovek je jen v indické armádě sedm tisíc.

„Vše však ještě záleží na vývoji našich dvoustranných jednání, na která se upřímně těším,“ uvedl předseda představenstva a obchodní ředitel společnosti Tatra Trucks Petr Rusek. Mluvčí automobilky Andrej Čírtek zmínil, že indická vláda akceptovala, že dnešní vlastníci automobilky, společnost Tatra Trucks, nemají nic společného s bývalým vlastníkem (společností Tatra a. s.) a praktikami jednoho z akcionářů bývalého vlastníka, který ji na indickém trhu zastupoval.

„Orgány indického ministerstva obrany vyzvaly písemně v závěru roku 2014 Tatru k urychlenému jednání o obnovení spolupráce,“ uvedl Rusek. Podle Čírtka se tak stalo po dvouletém náročném vyjednávání, které vedl právě obchodní ředitel firmy. Tatra začala svá vozidla dodávat indické armádě v 80. letech minulého století. Exportovala tam od té doby několik tisíc vozů. Kvůli korupční aféře související s podnikatelem Ravinderem Kumarem Rishim však indická vláda uvalila v roce 2012 na tatrovky embargo.

Tatra Phoenix (zdroj: Tatra)

Tatra Phoenix (zdroj: Tatra)

Ministr obrany Martin Stropnický ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, že indický ministr obrany prohlásil, že tatrovky jsou pro jejich armádu kriticky důležité. „Indická vláda přehodnotila černou listinu dodavatelů a dovolila dovoz náhradních dílů a agregátů vozidel Tatra. Protože jich má v armádě 7000, tak to vůbec není zanedbatelná věc,“ řekl Stropnický.

Automobilka Tatra je tradičním výrobcem nákladních vozů. Od roku 2013 ji vlastní společnost Tatra Trucks českých podnikatelů Jaroslava Strnada a René Matery. Tatru získali v dražbě, kam se dostala kvůli dluhům. V loňském roce vytvořila Tatra tržby přes 3,5 miliardy korun (v roce 2013 to bylo 2,6 miliardy) a prodala 850 automobilů (o rok dříve jich bylo 722). Automobilka zaměstnává v mateřské společnosti 850 lidí a téměř 500 zaměstnanců má v dceřiných společnostech Taforge a Tafonco.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Gascontrol dodá osm plynových regulačních stanic do Rumunska

Havířovská společnost Gascontrol, která vyrábí a dodává technologie pro energetiku, strojírenství a stavebnictví, zvítězila v tendru na dodávku osmi plynových...

Zavřít