PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Švýcarští vědci chtějí vytvořit solární bezpilotní letouny

Bezpilotní letouny na solární pohon, které se ve vzduchu udrží několik měsíců bez paliva, chtějí vyvinout švýcarští vědci a dobrodruzi Bertrand Piccard a André Borschberg. Informovala o tom dnes agentura DPA. Oba před nedávnem dokončili cestu kolem světa v letounu Solar Impact 2.

solarani_letoun

 

Piccard a Borschberg tvrdí, že potřebné technologie už jsou k dispozici. „Musíme je jen správně použít,“ řekl Piccard. Vědcům ale může trvat i několik let, než práci na solárních dronech dokončí. I jiné firmy, mezi nimi také internetová společnost Facebook, pracují na projektech zahrnujících bezpilotní solární letouny.

Piccard odmítl obavy, že zvolení Donalda Trumpa, zastánce fosilního paliva, prezidentem Spojených států ovlivní celosvětový vývoj takzvaných „čistých“ technologií šetrných k životnímu prostředí. Podle Piccarda mají lidé o nové technologie zájem, protože jsou pro ně cenově výhodné. Jako příklad uvedl LED světla, která snižují náklady na elektřinu.

Letos v červenci dokončili Piccard a Borschberg v letounu na solární pohon Solar Impulse 2 cestu kolem světa, kterou začali v březnu loňského roku. Cesta měla původně trvat pět měsíců; kvůli nepřízni počasí i technickým obtížím ale vědci museli udělat neplánovanou devítiměsíční pauzu.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Česká zbrojovka plánuje na příští rok rekordní tržby

Uherskobrodská Česká zbrojovka plánuje na příští rok tržby 4,07 miliardy korun a provozní zisk, tedy zisk před započtením úroků, daní...

Zavřít