Studenti TUL vyvíjejí nadčasové roboty a praktické přístroje

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Vysokoškolští studenti z liberecké techniky se v rámci svých školních projektů zabývají rozmanitými úkoly. Sestrojili například robota ke zkoumání skleněných povrchů nebo stroj na výrobu speciálních 3D textilií.

Projekty studentů z Technické univerzity v Liberci v současnosti zahrnují různé praktické pomůcky a přístroje, které by mohly v budoucnu najít uplatnění nejen u průmyslových firem.

Servisního robota prezentovali studenti TUL například na Mezinárodním strojírenském veletrhu. Foto: Markéta Gojná
Robota ke zkoumání fasád prezentovali studenti TUL například na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Foto: Markéta Gojná

Jedním z projektů je například servisní robot Robotul. Umí šplhat po výškových budovách se skleněným povrchem či hladkých stěnách z nerezové oceli. „Původně měl umývat naši budovu na univerzitě, která má skleněnou fasádu. Nejdříve se ale musel zvládnout problém toho šplhání,“ vysvětlil prvotní nápad vzniku robota doktorand Ondřej Matúšek. Mycí agregát je pak řešen v rámci dalších studentských prací.

Robotul se pohybuje pomocí nohou, které kráčejí, různě se natáčejí a otáčejí a překonávají nejrůznější výčnělky na povrchu fasády. Aby nespadl, má k dispozici navíc dvacet osm vakuových přísavek. Po připojení kamerového systému k jeho tělu může sloužit také k inspekci kvality povrchů a zjišťovat případné poruchy materiálu. „Nyní se například zabývám obrazovou analýzou a zpracováním dat pro robota. Aby byl schopný orientace v prostoru, uměl rozpoznávat chyby a další věci,“ doplnil Matúšek.

Projekt robotického podvozku určeného pro invalidní vozík. Foto: Markéta Gojná
Projekt robotického podvozku určeného pro invalidní vozík. Foto: Markéta Gojná

Dalším strojem schopným různých manévrů je robotický podvozek, který byl navržen k použití pro invalidní vozík. „Je navržen, aby uměl vyjít do schodů, případně překročit překážku. Dále by měl například umět zúžit rozvor, aby se podvozek vešel do dveří,“ řekl Jan Škoda z liberecké Katedry mechaniky, pružnosti a pevnosti. V současné době se studenti snaží o zlepšení řídicích algoritmů pro čtyři nohy robotického podvozku.

Kromě robotů pracují studenti na vývoji elektromobilu s bezkartáčovým elektromotorem či sedadlu, které zajistí pohodlnou jízdu na dlouhých cestách. To má v sobě zabudovanou taktilní fólii, která vyhodnocuje napětí a pneumatické polštářky, které se dynamicky nafukují a vyfukují v průběhu cesty, aby rovnoměrně vyrovnaly a rozložily tlak.

Pro lékařské účely bude sloužit přístroj pro únavové testování stentgraftů v modelu břišní aorty. V textilním či stavebním průmyslu pak své využití může uplatnit Rotis. Stroj, který umí zformovat nejen textilie do 3D tvarů. „Když chcete vytvořit například hlukovou izolaci, tak místo netkané textilie použijete hliníkovou fólii,“ sdělil spolukonstruktér stroje David Vejrych. Ze speciálně seskládaných netkaných textilií, které se dají kombinovat s nanotextiliemi se pak dají vyrábět filtry, tepelné izolace či sorbent, který saje například olej z vody.

Detail stroje na výrobu 3D textilií. Foto: Markéta Gojná
Detail stroje na výrobu 3D textilií. Foto: Markéta Gojná
Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...