Studenti technických škol: Studium je u nás propojeno s povinnou praxí

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[ROZHOVOR] Neustále se hovoří o tom, že české školství neuspokojuje poptávku firem po technicky vzdělaných mladých lidech. Jak tuto situaci vnímají samotní studenti vysokých technických škol a univerzit? Dozvíte se v seriálu rozhovorů se studenty těchto škol. V tomto díle jsme se ptali studenta České Zemědělské univerzity v Praze Maroše Škvary.

Maroš Škvara

Škola: Česká Zemědělská Univerzita v Praze
Fakulta: Technická
Obor: Silniční a městská automobilová doprava
Ročník: 5. (2. magisterský)

Proč jste se rozhodl právě pro tuto fakultu?

Rozhodl jsem se především proto, že jsem již studoval střední technickou školu a chtěl jsem v tom pokračovat. Samotná doprava je v dnešní době stále ve vývoji, tudíž mi to přišlo pro další praktické využití perspektivní.

Plní se Vaše očekávání? Jste se svým výběrem spokojen?

Co se týká předmětů, je to předpokládám všude stejné. Jsou předměty, které Vás baví a předměty méně zábavné. Nejdříve je nutné se prokousat těmi složitějšími a méně zábavnými, na které následně navazují ty zábavnější. Celkově bych ale řekl, že jsem s výběrem spokojen.

Zdá se Vám, že fakulta nabízí studium dostatečně propojené s praxí?

Tak, jak je to s obtížností, je to i s propojeností praxe. Jsou předměty, které jsou v praxi méně využitelné a jsou jiné, bez kterých bych se v praxi neobešel. Příkladem mohou být různé počítačové programy, které jsou s praxí dobře propojeny. Studium je také propojeno s povinnou praxí, která se musí v některých ročnících povinně absolvovat.

Je možné se zúčastnit během studia odborné stáže?

Technická fakulta jako taková nabízí pobyty formou Erasmu. Těchto pobytů je k dispozici velmi mnoho. Dále jsou stáže možné přes ISIC. O stážích ve firmách jsem neslyšel, ale je možné, že jsou, z mých spolužáků nikdo ale žádnou nevyužívá.

V poslední době se neustále hovoří o nedostatku technicky vzdělaných mladých lidí. Vidíte v tomto ohledu na straně školy nějaký posun? Otevírají se nové obory? Zvyšují kapacity fakulty?

Rozhodně se fakulta snaží zlepšovat předměty, měřící stanoviště i vyučovací pomůcky. Studenti, kteří se na ČZU hlásí a dostanou, povětšinou ztroskotají na těch těžkých předmětech především kvůli své lenosti studovat. I přes tuto skutečnost je ale např. v našem oboru více studentů, než bylo v roce minulém. Fakulta dokonce nedávno otevřela nový obor, což umožňuje širší výběr studentům.

Pracujete při studiu již v oboru?

Z počátku byl pro mě problém pracovat v nějaké oborové firmě, jelikož ty mají pracovní dobu přes týden a já, jakožto student, jsem měl volno především přes víkend. Jsou ale jiní studenti, kteří to nějakým způsobem zvládali, a i když někdy s ročním odkladem, tak zdárně. Já jsem začal pracovat až po bakalářském titulu, bohužel ale v oboru nikoliv.

Čtěte také další díly seriálu rozhovorů – publikujeme každý den:

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...