Studenti technických škol: Nabídky na některé práce nám dokonce chodí i od učitelů

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[ROZHOVOR] Neustále se hovoří o tom, že české školství neuspokojuje poptávku firem po technicky vzdělaných mladých lidech. Jak tuto situaci vnímají samotní studenti vysokých technických škol a univerzit? Dozvíte se v seriálu rozhovorů se studenty těchto škol. V tomto díle jsme se ptali studenta VUT Brno Jana Čermáka.

 

Jan Čermák

Škola: VUT Brno
Fakulta: Fakulta strojního inženýrství
Obor: Matematické inženýrství
Ročník: 4. (1. magisterský)

Proč jste se rozhodl právě pro tuto fakultu?

Původně jsem měl v úmyslu nastoupit na některou z ekonomických fakult, protože mě na střední škole bavila matematika a vlastně jsem ani pořádně nevěděl, co bych chtěl dále dělat, takže ekonomka byla takovým logickým pokračováním. Když jsem ale o tom přemýšlel a bavil se s rodinou, dospěli jsme k názoru, že vzhledem k množství ekonomů v poslední době bude, např. kvůli uplatnění, lepším východiskem právě strojní fakulta. Přeci jenom takový boom ekonomů byl v 90. letech a momentálně je v praxi spíše zájem o technické obory.

Plní se Vaše očekávání? Jste se svým výběrem spokojen?

S výběrem rozhodně spokojen jsem. Při nástupu jsem víceméně žádná očekávání neměl, byl jsem spíše zvědavý na průběh studia. Jedině jsem čekal, že bude patrný zájem firem o absolventy už na škole, a toto očekávání se plní téměř na 100 %.

Zdá se Vám, že fakulta nabízí studium dostatečně propojené s praxí?

Ano, např. minulý semestr jsem absolvoval předmět vedený člověkem z firmy zabývající se strojním průmyslem. Účelem předmětu bylo seznámit studenty s obsahem práce, která probíhá ve zmíněné firmě a vypracování projektu na dané téma, což bylo zajímavé a rozšířilo to můj rozhled a povědomí o tom, jak to ve firmách chodí.

Je možné se zúčastnit během studia odborné stáže?

Je to možné. Stačí, aby student chtěl. Pravidelně se např. pořádají exkurze do firem zabývajících se strojním průmyslem. Na škole vídávám plakáty různých firem nabízejících tyto stáže a pravidelně se na škole koná takový menší veletrh firem, v rámci kterého firmy prezentují jejich náplň práce. Je možné se s jejich zástupci pobavit, čím by daný student byl pro firmu přínosem a přímo na místě si vzít kontakt a posléze se na nějaké stáži domluvit.

V poslední době se neustále hovoří o nedostatku technicky vzdělaných mladých lidí. Vidíte v tomto ohledu na straně školy nějaký posun? Otevírají se nové obory? Zvyšují kapacity fakulty?

O naši fakultu je i přes populační pokles na rozdíl od ostatních škol stále poměrně konstantní zájem. Škola se snaží např. studenty nalákat vyplácením jednorázového stipendia 6 000 Kč pětistům nejlepších přijatých absolventů SŠ. Otevírají se i nové obory, momentálně jsou poměrně časté nové mezifakultní či meziuniverzitní obory. Naší fakultě určitě přidává na prestiži i to, že se pravidelně umísťuje na 1. místě v žebříčku strojních fakult v ČR, který každoročně vydávají Hospodářské noviny.

Pracujete při studiu již v oboru?

Osobně v oboru při studiu nepracuji, ale poslední dobou se touto možností začínám stále více zabývat. Nabídky na některé práce nám dokonce chodí i od učitelů, což je určitě pozitivní, protože ví, co by se pro nás mohlo hodit. Znám několik kamarádů, kteří nastoupili do firmy na částečný úvazek ve čtvrtém ročníku a po složení magisterských zkoušek do ní nastoupili na plný úvazek. Jak se blíží závěr studia, sleduji kolem sebe, že o absolventy naší fakulty je opravdu zájem a se sháněním práce po dovršení studia by neměl být problém.

Čtěte také další díly seriálu rozhovorů – publikujeme každý den:

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...