Studenti technických škol: Jenom na ČVUT přibyly od revoluce tři nové fakulty

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

[ROZHOVOR] Neustále se hovoří o tom, že české školství neuspokojuje poptávku firem po technicky vzdělaných mladých lidech. Jak tuto situaci vnímají samotní studenti vysokých technických škol a univerzit? Dozvíte se v seriálu rozhovorů se studenty těchto škol. V tomto díle jsme se ptali studenta ČVUT v Praze Petra Šatry.

Petr Šatra

Škola: ČVUT v Praze
Fakulta: Fakulta dopravní
Obor: Dopravní systémy a technika
Ročník: 6. (2. magisterský)

Proč jste se rozhodl právě pro tuto fakultu?

Možná trochu netypicky jsem si při výběru vysoké školy vyhlédl nejenom fakultu, ale i konkrétní obor a pozdější specializaci. O tom, že se o umístění do tohoto prestižního projektu – jak se specializacím na naší fakultě říká – budu muset ještě zasloužit, jsem neměl tušení, ale naštěstí se to nakonec podařilo a já mám teď možnost studovat „Projektování silnic a dálnic“, což mě odjakživa lákalo. O rozvoj silniční a hlavně dálniční sítě jsem se začal zajímat už jako malý kluk. Jistou roli při výběru sehrálo i moje klukovské vizionářství a láska k mapám, bez čehož se tato profese dělat nedá.

Plní se Vaše očekávání? Jste se svým výběrem spokojen?

S výběrem jsem rozhodně spokojen, dělám, co mě baví. Bohužel nejsem úplně spokojen se současnou ekonomickou situací, která nejvíce zkouší právě stavebnictví, se kterým moje profese přímo souvisí. Ve výsledku se mi tedy do hlavy vkrádají myšlenky typu: „Proč jsem radši nešel na strojárnu?“ Doufám ale, že z dlouhodobého hlediska se nakonec volba ukáže nejenom jako „srdcovka“, ale i jako velmi slušně placené povolání.

Zdá se Vám, že fakulta nabízí studium dostatečně propojené s praxí?

Lhal bych, kdybych tvrdil, že fakulta přímo zajišťuje propojení s praxí. Ano škola zajišťuje mnoho exkurzí a poctivě nás zásobuje nabídkami na trainee programy, internshipy a stáže v soukromých firmách, ale ani zdaleka jich není dost pro všechny studenty. Takže je to nakonec hlavně o aktivitě jednotlivých studentů, jestli se do nějakého programu nebo praxe zapojí.

Je možné se zúčastnit během studia odborné stáže?

Možnosti tu jsou, ale jak už jsem řekl, ani z daleka ne pro všechny studenty a bohužel ani ne pro všechny obory či specializace. Takže v praxi to vypadá nejčastěji, přeženu, takto: „Milí studenti, máte 3 měsíce prázdnin, volnější semestr před koncem studia a internet – sežeňte si něco“. Zase je to o vlastní iniciativě studenta. Úspěšně sehnaná a absolvovaná praxe studenta je pak pro budoucího zaměstnavatele samozřejmě při výběrovém řízení dobrým vodítkem.

V poslední době se neustále hovoří o nedostatku technicky vzdělaných mladých lidí. Vidíte v tomto ohledu na straně školy nějaký posun? Otevírají se nové obory? Zvyšují kapacity fakulty?

Posun je na první pohled jasně viditelný. Jenom na ČVUT v Praze od revoluce přibyly tři nové fakulty. O počtu oborů ani nemluvě. Fakulta dopravní se vyvíjí stejně dynamicky jako doprava samotná – od revoluce zde počet nabízených oborů vzrostl více jak dvojnásobně. Absolventů je však v některých oborech stále nedostatek. Není to bohužel přitažlivý obor jak pro děti, tak pro rodiče. Možná kdyby se natočila nějaká Nástrojárna v růžové zahradě nebo Velmi křehké vztahy v projekční kanceláři…

Pracujete při studiu již v oboru?

Ano, po rozeslání životopisu do 50 firem v oboru se mi nakonec podařilo najít práci přímo v mé specializaci. Cesta to byla poněkud komplikovaná, ale tím pro mě o to cennější. Mám částečný úvazek ve firmě, která se nebojí zaměstnat studenty nebo čerstvé absolventy, pokud v nich vidí příslib do budoucnosti.  Pro mě osobně je nejpřínosnější zaučení se v řemesle ještě před ukončením studia i získání povědomí o situaci na trhu, ceně práce a názoru na personální politiku firem v oboru. A taky už je mi 26 (obor je šestiletý, rok jsem strávil v zahraničí) a tak už mi připadá divné být v tomto věku „čistokrevný student“.

Čtěte také další díly seriálu rozhovorů – publikujeme každý den:

  • Jenom na ČVUT přibyly od revoluce tři nové fakulty
  • Univerzity by neměly produktovat masy průměrně vzdělaných lidí
  • Lidé nechybí jen v technické oblasti, ale i v řemeslné
  • Nabídky na některé práce nám dokonce chodí i od učitelů
  • Studium je u nás propojeno s povinnou praxí
  • Studium na ČVUT předčilo mé očekávání
Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...