Studenti ČVUT spolupracují na experimentu s názvem Stratocaching

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
POZOR, zobrazili jste si článek z archivu našeho původního webu. Tento článek může obsahovat zastaralé informace a technické vady (chybějící obrázky, nesprávné formátování textu atd.).

Když se spojí dohromady geocaching – tedy hledání ukrytých předmětů pomocí navigačního systému GPS – se stratosférickým balónovým létáním, vznikne Stratocaching. Tedy vědecký experiment a hra pro širokou veřejnost.

Vysokoškoláci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického se rozhodli podílet na přípravě vědeckého experimentu a zároveň hře pro širokou veřejnost s názvem Stratocaching. Jedná se o propojení dvou v poslední době oblíbených aktivit, kterými jsou geocaching a stratosférické balónové létání.

Stratocaching je vědecký experiment a hra pro širokou veřejnost. Spojuje geocaching se stratosférickým balónovým létáním. Zdroj: Stratocaching
Gondola, která ponese GPS moduly. Zdroj: Stratocaching

Tým složený ze studentů Tomáše Kořínka, Karla Duška, Zbyňka Kocura a Vladimíra Machuly z elektrotechnické fakulty se podílí na přípravě a testování elektronického vybavení gondoly balónu určeného k vypuštění do stratosféry, jedné z vrstev zemské atmosféry. „Jsem velice rád, že se můžeme experimentu zúčastnit, a to jak přípravou komunikační antény, tak otestováním systému v klimatické komoře fakulty,“ sdělil Kocur.

Až se vše připraví k odletu, balón bude v průběhu svého stoupání přenášet video v reálném čase. Když dosáhne požadované výšky, vypustí deset GPS modulů stratosférických kešek (cache – skrytá schránka, kterou geocacher hledá, pozn. redaktorky) v podobě javorového semínka.

Vzlet balónu je naplánován na sobotu 16. listopadu 2013 v devět hodin ráno v Praze-Libuši. S ohledem na nepříznivé počasí se může čas změnit. Předpoklad dopadu stratokešek je čtyři hodiny po vzletu. V jednu hodinu odpoledne, když vše půjde podle plánu, by měly všechny ležet již na zemi a hlásit svou polohu registrovaným hráčům. Doposud se přihlásilo přes devět a půl tisíce účastníků.

Více informací o experimentu je uvedeno na webových stránkách, kde se mohou zájemci stále registrovat.

Share on email
E-mail
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mohlo by vás zajímat...