PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Strojírenský ZKL plánuje meziroční pokles tržeb

Strojírenský koncern ZKL letos plánuje meziroční pokles tržeb o sedm procent na 1,106 miliardy korun. Čistý zisk by měl v porovnání s rokem 2015 klesnout na 7,36 milionu korun, tedy zhruba na pětinu. Hlavním důvodem je letošní uzavření závodu v Hanušovicích. Provozní zisk EBITDA (před započtením úroků, daní a odpisů) by měl meziročně vzrůst o 70 procent na 114 milionů korun. ČTK to dnes sdělil generální ředitel koncernu Jiří Prášil.

„Uzavření hanušovického závodu, který byl jedním ze tří výrobních center ZKL v České republice, se projevilo na mírném poklesu tržeb společnosti i na zisku. Klíčovou sumou je ale v našem hospodaření téměř dvojnásobný provozní zisk oproti loňsku,“ uvedl Prášil.

Hanušovický závod byl historicky spojený se zakázkami pro Volkswagen. Tato spolupráce ale už nebyla pro ZKL rentabilní, proto koncern letos na jaře musel závod uzavřít a nabízí jej v prodeji. Cílem je přivést do města na Šumpersku nový výrobní program.

ZKL přes 80 procent své produkce vyváží, v současnosti do 74 zemí, kde má zhruba 220 zákazníků. „V letošním roce evidujeme největší obrat v Indii, roste ale i na Dálném východě nebo v Jižní Americe,“ uvedl Prášil.

Kvůli Indii, která se v posledních letech stává pro ZKL klíčovou, koncern plánuje otevření nového závodu s místním partnerem, což by mělo podpořit růst obratu společnosti v dalších letech. Přípravy na tuto investici podle Prášila začaly letos, závod by měl začít fungovat od příštího roku.

Koncern ZKL je největším výrobcem velkorozměrových soudečkových, speciálních a dělených ložisek ve střední Evropě. Sídlo má Brně, kde má i hlavní výrobní závod. Kromě toho má další továrnu v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku. Dohromady zaměstnává 700 lidí.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Cena ropy zaznamenala nejprudší nárůst od roku 2009

Cena severomořské ropy Brent tento týden stoupla o více než 15 procent. To představuje její nejprudší týdenní nárůst od roku...

Zavřít