PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Strojírenský veletrh v Brně má být největší za posledních osm let

Letošní Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně (MSV) by měl být největší za posledních osm let. Zúčastní se ho celkem 1691 vystavovatelských firem ze 35 zemí. Zahraniční firmy tvoří necelou polovinu, největší podíl patří Německu s 274 vystavovateli, zhruba deset procent z celkového počtu patří Číně. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili organizátoři 58. ročníku veletrhu. Akce, která je považována za nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, se koná od 3. do 7. října.

Sudé ročníky strojírenských veletrhů jsou tradičně bohatší, protože se v jediném termínu konají rovněž specializované veletrhy IMT, slévárenský FOND-EX, veletrh svařovací techniky WELDING, PLASTEX a PROFINTECH.

„Setkal jsem se s kritikou, že letos nemáme tolik billboardů, protože je před volbami obsadili politici. Oni se možná bojí, že by lidi nepřišli k volbám. Ale my se rozhodně nebojíme, že by návštěvníci nepřišli,“ uvedl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš. Loni veletrh navštívilo 75.239 lidí, zhruba desetina byla ze zahraničí. Letos organizátoři očekávají ještě větší účast. Tradičně největší zájem bývá o kovoobráběcí stroje.

Podle Kuliše už museli organizátoři vyhlásit stop stav pro další potenciální vystavovatele. „Zájemci, kteří nechávali přihlášení na poslední chvíli, už nemají šanci. Mrzí nás to, ale nemáme lidi. Vyčerpali jsme veškeré kapacity řemeslníků, montážníků nebo grafiků. Řada těchto výstavářských firem pracuje v Německu nebo ve Švýcarsku,“ doplnil Kuliš.

Hlavním tématem letošního ročníku byl stejně jako loni vyhlášen Průmysl 4.0 – integrovaný a automatizovaný průmysl, který je novou a nastupující čtvrtou etapou průmyslové revoluce. „Při nedávné návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové v Praze to bylo jedním z hlavních témat. Německo cítí, že nezachytilo americký nástup spotřebitelského softwaru reprezentovaného třeba firmami Amazon nebo Google. Při dohánění tohoto deficitu se potřebují spojit s okolními zeměmi. Jsem rád, že kromě Itálie a Rakouska je to i Česká republika,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Mzdy v některých průmyslových oborech v ČR jsou podle něj velmi nízké. Ale k tomu, aby se zvýšily, je potřeba výroba s vysokou přidanou hodnotou a zapojení vědy a výzkumu, dodal.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Věřitelé jihlavského Motorpalu projednají plán reorganizace firmy

Věřitelé zadluženého jihlavského Motorpalu budou dnes rozhodovat o přijetí reorganizačního plánu, který navrhla firma. Obsahuje kroky k řešení dluhové zátěže...

Zavřít