PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Strojírenské Vítkovice mají dost zakázek, propouštění neplánují

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group (VMG) má dostatek zakázek a postupně zahajuje i větší projekty, například v Egyptě. Skupina zatím neplánuje žádné hromadné propouštění, naopak desítky zaměstnanců hledá. ČTK to po dnešním jednání krajské tripartity řekl generální ředitel Vítkovic Libor Witassek. Pro svou další činnost ale firma potřebuje důvěru bank.

Skupina má přes 30 firem se zhruba 8000 zaměstnanci, loni měla obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Letos se však některé její společnosti dostaly do problémů a tři firmy, Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Envi a Vítkovice Gearworks, skončily v úpadku. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík.

„Jak jsme byli seznámeni, Vítkovice mají nabranou celou řadu zakázek, na které nemají zejména financování, poněvadž musí získat zpátky důvěru bank, důvěru věřitelů,“ řekl vládní zmocněnec Jiří Cienciala, podle nějž si Vítkovice postupně důvěru získávají.

Vítkovice jednají se skupinou bank o syndikovaném úvěru. Witassek uvedl, že situace kolem bank se postupně stabilizuje. „Situace není jednoduchá, ale máme plán na dva roky na transformaci celého koncernu verifikovaný nadnárodní poradenskou skupinou se sídlem v Londýně, firma má kapacitu dostát svým závazkům vůči bankám a klíčovým partnerům,“ uvedl ředitel.

Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková uvedla, že v průběhu roku udělaly Vítkovice kroky tak, jak to banky očekávaly. „Úvěry se snížily na nejnižší úroveň za posledních pět let. Připravil se prodej zbytných nemovitostí, nevýrobního majetku a pozemků, optimalizovaly se činností,“ řekla.

Witassek uvedl, že hromadné propouštění se zatím neplánuje. „Kvalifikovaných dělníků máme spíše málo a v některých firmách – jako Vítkovice Cylinders – nám stále desítky lidí chybí,“ uvedl ředitel.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

 

Starší příspěvky:
Odstávka druhého bloku Temelína se o několik dní prodlouží

Odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Temelín se o několik dní prodlouží. Způsobila to změna nastavení parních ucpávek na turbíně. Kvůli...

Zavřít